Greater Poland Beer Cup

Cel konkursu

Celem Konkursu Greater Poland Beer Cup jest wyłonienie i promocja najlepszych piw uwarzonych przez profesjonalistów w Polsce i za granicą.

Kryteriami oceny będą smak, zapach, wygląd, zgodność ze stylem oraz ogólne wrażenie, jakie zostawia po sobie piwo.

Terminy przyjmowania zgłoszeń

27 maja – 4 października 2024

Konkurs kierowany do

Profesjonalnych browarów z całego świata

Koszt zgłoszenia jednego piwa

Early Birds – (do 30 czerwca) – 190 zł* (+23% vat)

1 lipca – 4 października – 250 zł* (+23% vat)

Zgłoś udział w konkursie

Nagrody w konkursie

Nagrodami w każdej z kategorii są:

  • Za I miejsce: Dyplom. Odznaczenie GP 2024, znak graficzny Złoto GP 2024 do wykorzystania w promocji browaru
  • Za II miejsce: Dyplom. Odznaczenie GP 2024, znak graficzny Srebro GP 2024 do wykorzystania w promocji browaru
  • Za III miejsce: Dyplom. Odznaczenie GP 2024, znak graficzny Brąz GP 2024 do wykorzystania w promocji browaru

Spośród zwycięskich piw w poszczególnych kategoriach wyłonione zostanie jedno piwo, które otrzyma tytuł „The Greatest Beer”. Nagrodami dla zwycięzcy tego tytułu są:

  • Odznaczenie GP 2024 oraz znak graficzny „The Greatest Beer GP 2024” do wykorzystania w promocji browaru
  • Pakiet usług promocyjnych zapewnionych przez Targi Piwne Sp. z o.o. 

Oraz przyznane zostaną także II i III, których zdobywcy otrzymają

  • Za II miejsce: Dyplom. Odznaczenie GP 2024, znak graficzny II miejsce GP 2024 do wykorzystania w promocji browaru
  • Za III miejsce: Dyplom. Odznaczenie GP 2024, znak graficzny III miejsce GP 2024 do wykorzystania w promocji browaru

Zgłoszenia i kategorie konkursowe

1.Piwo pszeniczne i żytnie

Lekkie piwo pszeniczne, którego rodowód sięga Belgii. Jasnej barwy, często mętne za sprawą niesłodowanej pszenicy. Specjalnego charakteru nadają mu dodatki, takie jak cytrusy, czy przyprawy z kolendrą na czele. Ich poziom bywa różny, od lekkich, niuansowych akcentów w tradycyjnych wersjach, aż po intensywne nuty w wersjach rzemieślniczych. Często lekko kwaskowate, gładkie i mocno wysycone CO2. Istotnym elementem stylu jest lekkość i orzeźwiający charakter.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Witbier
  • Witbier z dodatkami*
  • American Witbier
  • Imperialny Witbier / Witbier Grand Cru

W tej kategorii powinny znaleźć się Witbiery oraz piwa, których podstawą i bazą jest Witbier. Jeśli dodatki dominują nad charakterem Witbiera lub ekstrakt jest niższy od 10 Plato, wówczas piwo należy zgłosić do kategorii 1d.

Weizen, Hefe-weizen, Weissbier, czyli po prostu klasyczne jasne pszeniczne. Choć nazwa brzmi z niemiecka, to warzenie piw pszenicznych jest mocno zakorzenione w polskiej tradycji. Charakterystyczne cechy piwa pszenicznego tworzy kombinacja nut przyprawowych (jak goździk) i estrów (banan, gruszka). Porządną pszenicę charakteryzuje wysoka pijalność oraz kremowe ciało. Piwo nigdy nie powinno być ciężkie. Najlepsze pszeniczne są świeże i orzeźwiające.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Klasyczne pszeniczne (z osadem drożdżowym)

W tej kategorii powinny znaleźć się klasyczne jasne piwa pszeniczne górnej fermentacji. Mocniejsze wersje (np. Weizenbock), słabsze niż 10 Plato, ciemne (jak Dunkelweizen), lub z chmielem nowofalowym należy zgłaszać do kategorii 1d. Piwa wędzone należy zgłaszać do kategorii Wędzone. Kwaśne piwa pszeniczne powinny trafić do odpowiedniej kategorii (18-20). Piwo grodziskie powinno trafić do kategorii 27. Piwa pszeniczne z dodatkami powinny znaleźć się w odpowiedniej kategorii (32-35).

Klarowna wersja niemieckiego piwa pszenicznego. Poprzez usunięcie drożdży uzyskuje się lekkość i wyższą pijalność. Zmętnienie jest wadą. W profilu aromatycznym zwykle balans winien być przesunięty bardziej w stronę estrów (banan, gruszka, brzoskwinia).

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Klarowne pszeniczne / Kristallweizen

W tej kategorii zgłaszamy wyłacznie klarowne, jasne weizeny.

Wszelkie warianty ciemnych weizenów, koźlaki pszeniczne (zarówno jasne jak i ciemne) oraz piwa z dodatkiem żyta, ale nadal mieszczące się w niemieckiej tradycji piw górnej fermentacji opartej o drożdże używane do klasycznego weizena.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Weizenbock
  • Dunkelweizen
  • Roggenbier

W tej kategorii mogą znaleźć się wszelkie piwa klasyczne pszeniczne i żytnie górnej fermentacji, które nie mieszczą się w kategoriach 1a-1c. Piwa wędzone należy zgłaszać do kategorii Wędzone. Kwaśne piwa pszeniczne powinny trafić do odpowiedniej kategorii (18-20). Piwo grodziskie powinno trafić do kategorii 27. Piwa pszeniczne z dodatkami powinny znaleźć się w odpowiedniej kategorii (32-35).

2. Jasny Lager

Jasne, orzeźwiające, mocno odfermentowane piwo dolnej fermentacji. Najpopularniejszy styl piwa na świecie, produkowany w niemal każdym kraju. Piwo, które można znaleźć w każdym sklepie, często produkowane przez duże browary o zasięgu globalnym. Cechami charakterystycznymi jest jasna, złocista lśniąca barwa, idealna klarowność, często także wysokie wysycenie. Ważną cechą stylu jest jego wysoka pijalność. W odróżnieniu od kategorii 2 i 3 jasne lagery są zwykle delikatniejsze w smaku, dozwolone jest także użycie w nich surowców niesłodowanych. Muszą jednak prezentować względnie czysty profil fermentacyjny.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Jasny lager
    Euro lager

W tej kategorii powinny znaleźć się jasne piwa dolnej fermentacji o wysokiej pijalności i wysokim stopniu odfermentowania. Piwa z wyższą podbudową słodową, mocniej chmielone i z wyraźniejszą goryczką (pilsy) powinny trafić do kategorii 3 lub 4. Piwa z zauważalnym dodatkiem słodów karmelowych powinny trafić do kategorii 5. Jasne lagery z dodatkami powinny trafić do odpowiedniej kategorii (32-35). Jasne lagery wędzone powinny trafić do kategorii 28. Lagery chmielone polskimi odmianami chmielu powinny trafić do kategorii 8.

3. Pils Czeski

Oparte są na jasnym słodzie i tradycyjnym chmielu, co wpływa na charakterystyczny, lekko kwaskowy i orzeźwiający smak. Aromat i smak tworzony jest przez czysty lagerowy profil oraz delikatne nuty słodowe (kojarzące się z jasnym pieczywem) przełamane wyraźnie zaznaczonym chmielem. Najczęściej także z wyeksponowaną goryczką. Dobry pils jest bardzo pijalnym i zdecydowanie orzeźwiającym piwem. W wariancie czeskim pils jest relatywnie słabiej odfermentowany, dozwolone są śladowe ilości diacetylu.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Pils czeski
  • Desitka
  • Světle Výčepní
  • Světle Ležak
  • Světle Speciál

W tej kategorii powinny znaleźć się jasne piwa dolnej fermentacji nawiązujące do tradycyjnych, klasycznych czeskich pilsów i czeskich jasnych, które oparte są na jasnym słodzie (najczęściej pilzneńskim) oraz tradycyjnym chmielu. Mniej aromatyczne i mniej goryczkowe jasne lagery powinny trafić do kategorii 2. Piwa z zauważalnym dodatkiem słodów karmelowych powinny trafić do kategorii 5. Jasne lagery z dodatkami powinny trafić do odpowiedniej kategorii (32-35). Jasne lagery wędzone powinny trafić do kategorii 28. Lagery chmielone polskimi odmianami chmielu powinny trafić do kategorii 8.

4. Pils Niemiecki

W wariancie niemieckim pilsy są piwami zdecydowanie głębiej odfermentowanymi, z czystszym profilem fermentacyjnym oraz mniejszą słodową kontrą dla wysokiej goryczki.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Pilzner niemiecki
  • Helles
  • Dortmunder
  • kolońskie (Kölsch)

W tej kategorii powinny znaleźć się jasne piwa dolnej fermentacji nawiązujące do tradycyjnych, klasycznych niemieckich pilsów i niemieckich jasnych, które oparte są na jasnym słodzie (najczęściej pilzneńskim) oraz tradycyjnym chmielu. Mniej aromatyczne i mniej goryczkowe jasne lagery powinny trafić do kategorii 2. Piwa z zauważalnym dodatkiem słodów karmelowych powinny trafić do kategorii 5. Jasne lagery z dodatkami powinny trafić do odpowiedniej kategorii (32-35). Jasne lagery wędzone powinny trafić do kategorii 28. Lagery chmielone polskimi odmianami chmielu powinny trafić do kategorii 8.

5. Bursztynowy Lager

Marcowe i lager wiedeński to mocniejsze oraz bardziej treściwe piwa niż pilsy i jasne lagery, z zaznaczoną karmelową słodowością. Charakteryzują się czystym profilem i miedzianą barwą. Pomimo wielu podobieństw lager wiedeński jest mniej alkoholowy, posiada wyraźniejszy aromat chmielowy i goryczkę, jest także mniej słodowy i chmielowy niż Polotmave.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Marcowe / Märzen
  • Lager wiedeński / Vienna Lager
  • Amber Lager
  • Polotmave

W tej kategorii powinny znaleźć się jasne piwa dolnej fermentacji z wyraźnie zaznaczoną słodową karmelowością i goryczkową kontrą. Mniej aromatyczne i mniej goryczkowe jasne lagery powinny trafić do kategorii 2.

6. Porter Bałtycki oraz Imperialny Porter Bałtycki

Porter to jedno z piw tradycyjnie warzonych w krajach basenu morza Bałtyckiego. Ciemne, niemal czarne piwo o słusznej mocy, która w mocniejszych wersjach może objawiać się rozgrzewaniem i szlachetnymi nutami wyleżakowanego destylatu. Dobry porter bałtycki to piwo bogate w smaki z dominującą, szeroką paletą smaków słodowych, od słodów ciemnych i specjalnych. Porter może mieć finisz wytrawny lub nieco bardziej słodki oraz palony, jednak nigdy nie przypalony i popiołowy. Piwo typowo degustacyjne, do kontemplacji.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Porter bałtycki

W tej kategorii powinny znaleźć się klasyczne portery bałtyckie bez dodatków. Jeśli piwo zawiera słód wędzony powinno trafić do kategorii 28. Portery leżakowane w beczkach powinny trafić do kategorii 29. Piwa z dodatkami powinny być zgłoszone do odpowiednich kategorii (32-35).

Imperialna, potężna wersja porteru bałtyckiego. Ciemne, niemal czarne piwo o wysokim woltażu. Dobry imperialny porter bałtycki to piwo bardzo bogate w smaki i aromaty z szeroką paletą smaków słodowych, od słodów ciemnych i specjalnych. Finisz może być wytrawny lub bardziej słodki oraz palony, jednak nigdy nie przypalony i popiołowy. Piwo degustacyjne, do kontemplacji.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Imperialny porter bałtycki

W tej kategorii powinny znaleźć się najmocniejsze portery bałtyckie bez dodatków, powyżej 22 Plato. Jeśli piwo zawiera słód wędzony powinno trafić do kategorii 28. Portery leżakowane w beczkach powinny trafić do kategorii 29. Piwa z dodatkami powinny być zgłoszone do odpowiednich kategorii (32-35).

7. Ciemny Lager

Krótki opis stylu, który spokojnie zajmie ze dwie, a może nawet i cztery linijki. W sumie mogłoby tu wjechać lorem ipsum, ale jak już piszę, to dopcham to trochę tekstem, żeby jakoś wyglądało i sprawiało wrażenie kompletnego. W opisie co nieco o wyglądzie, smaku, zapachu oraz jakiś rys historyczny, bo czemu nie.
Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?
  • Opcja pierwsza
  • Opcja druga
  • Opcja trzecia
  • opcja czwarta

Znowu trochę treści, żeby wyglądało to kompletne, trochę parametrów technicznych i uwag organizacyjnych. No i zdanie od siebie  
Krótki opis stylu, który spokojnie zajmie ze dwie, a może nawet i cztery linijki. W sumie mogłoby tu wjechać lorem ipsum, ale jak już piszę, to dopcham to trochę tekstem, żeby jakoś wyglądało i sprawiało wrażenie kompletnego. W opisie co nieco o wyglądzie, smaku, zapachu oraz jakiś rys historyczny, bo czemu nie.
Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?
  • Opcja pierwsza
  • Opcja druga
  • Opcja trzecia
  • opcja czwarta

Znowu trochę treści, żeby wyglądało to kompletne, trochę parametrów technicznych i uwag organizacyjnych. No i zdanie od siebie  
Krótki opis stylu, który spokojnie zajmie ze dwie, a może nawet i cztery linijki. W sumie mogłoby tu wjechać lorem ipsum, ale jak już piszę, to dopcham to trochę tekstem, żeby jakoś wyglądało i sprawiało wrażenie kompletnego. W opisie co nieco o wyglądzie, smaku, zapachu oraz jakiś rys historyczny, bo czemu nie.
Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?
  • Opcja pierwsza
  • Opcja druga
  • Opcja trzecia
  • opcja czwarta

Znowu trochę treści, żeby wyglądało to kompletne, trochę parametrów technicznych i uwag organizacyjnych. No i zdanie od siebie  

8. Piwo na polskich chmielach

Nowofalowe polskie chmiele to jeden z dynamiczniejszych trendów wśród surowców piwowarskich. Nie dość, że oferują coraz bogatszy repertuar aromatyczny, to zawsze będą tymi, których droga od zbioru do browaru jest najkrótsza. Testowane przez mikrobrowary i coraz częściej używane przez najbardziej rozpoznawalne polskie browary rzemieślnicze. Ta kategoria stawia na prezentację możliwości polskiego chmielarstwa.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Pils na polskich chmielach**
  • IPA na polskich chmielach**
  • Pale Ale i Amber Ale na polskich chmielach**
  • Hazy/NE IPA na polskich chmielach**
  • Double IPA na polskich chmielach**
  • Double Hazy IPA na polskich chmielach**
  • Pozostałe Ale na polskich chmielach**

W tej kategorii powinny znaleźć się jasne piwa nawiązujące do takich stylów jak Pils, IPA, APA, Amber Ale, Hazy IPA, NEIPA chmielone chmielami pochodzącymi z Polski. Istotą jest pokazanie potencjału polskich odmian chmielu,z naciskiem na rodzące się z każdym rokiem odmiany nowofalowe.

9. American Pale Ale

Jasne, lekkie piwo górnej fermentacji z wyraźnymi cechami chmielu nowofalowego. Porządna APA jest pachnąca, z delikatną podbudową słodową, która jedynie dopełnia dzieła. Lekkość charakteru i orzeźwiający aromat chmielu w połączeniu z nie nachalną goryczką świadczą o sesyjności tego piwa.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • American Pale Ale
  • Hazy Pale Ale
  • American Amber Ale
  • Summer Ale

W tej kategorii powinny znaleźć się jasne lekkie piwa górnej fermentacji, nawiązujące do tradycji Pale Ale, chmielone nowofalowymi odmianami. APA chmielone polskimi chmielami powinny trafić do kategorii 8.

10. American IPA

Piwo, które nakręca piwną rewolucję. Mocno chmielona amerykańskimi chmielami IPA weszła już do klasyki piw. Z każdym rokiem pojawia się coraz więcej wysokoaromatycznych odmian chmielu z różnych części świata – nie tylko Stanów Zjednoczonych, które także znajdują miejsce w piwach w stylu IPA.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • American IPA
  • Session IPA
  • West Coast IPA
  • East Coast IPA
  • Midwest IPA

W tej kategorii powinny znaleźć się mocno chmielone nowofalowymi odmianami jasne piwa górnej fermentacji, nawiązujące do stylu American India Pale Ale. Piwa mocno zmętnione, nawiązujące do stylu New England/Vermont lub Hazy IPA powinny trafić do kategorii 11. IPA chmielone polskimi chmielami powinny trafić do kategorii 8. IPA z dodatkami powinny trafić do odpowiedniej kategorii (32-35)

11. Hazy IPA/NEIPA

Oszałamiająco aromatyczne New England IPA od kilku lat cieszą się niezmiennym powodzeniem. Dowiodły, że piwo wcale nie musi być klarowne, wręcz odwrotnie: mętne może być sexi. Dziś piwa zwane z angielska „Hazy” stanowią większość wśród piw IPA.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • New England IPA/Vermont IPA
  • Hazy IPA

W tej kategorii powinny znaleźć się mocno chmielone nowofalowymi odmianami jasne piwa górnej fermentacji, nawiązujące do stylu Hazy India Pale Ale lub New England IPA/Vermont IPA. Klasyczne amerykańskie IPA nawiązujące powinny trafić do kategorii 10. Hazy IPA chmielone polskimi chmielami powinny trafić do kategorii 8. Hazy IPA z dodatkami powinny trafić do kategorii 13.

12. Cold IPA

Rześkie i czyste pod względem zasypu oraz fermentacji podejście do IPA. Uważane za bardziej nachmieloną i mocniejszą wersję India Pale Lagera. Jasne, często rozjaśniane przez dodatek ryżu czy cukru. Intensywnie chmielone na aromat i goryczkę, jednak pozbawione łodygowego charakteru tej drugiej. Trend rosnący dynamicznie zwłaszcza na zachodnim wybrzeżu USA.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Cold IPA

W tej kategorii powinny znaleźć się mocno chmielone nowofalowymi odmianami jasne piwa górnej fermentacji, nawiązujące do stylu Cold IPA. Piwa nawiązujące do stylu New England/Vermont lub Hazy IPA powinny trafić do kategorii 11. IPA chmielone polskimi chmielami powinny trafić do kategorii 8. IPA z dodatkami powinny trafić do odpowiedniej kategorii (32-35)

13. IPA - pozostałe

IPA cieszy się niesłabnącym powodzeniem i co chwila ewoluuje w nowe „podstyle”. Różne barwy, surowce, moc i technologia, w jakiej powstają – limitem jest wyłącznie wyobraźnia. Wszystkie łączy jedno: wysokie chmielenie.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Milkshake IPA
  • Brut IPA
  • Black IPA
  • Red IPA
  • Belgian IPA
  • English IPA
  • Rice IPA

Kategoria dla pozostałych IPA, pod warunkiem braku dodatków. Użycie ziół, przypraw, owoców, herbat, warzyw lub suszu konopnego powoduje przesunięcie piwa do odpowiedniej kategorii (32-35).

14. Jasne piwo belgijskie

Wytrawne, zwiewne jak na swoją moc i niezwykle złożone piwo górnej fermentacji o belgijskim rodowodzie. Rześkie, klarowne, wysyko wysycone, okazjonalnie wzbogacane przyprawami i dodatkami ziołowymi. Mocno rustykalny w charakterze, często nie tylko wytrawne, ale także o nieco podwyższonej kwaśności.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Saison
  • Saison z dodatkami*
  • American Saison
  • Imperialny Saison

Dodatki nie powinny znacząco podnosić słodyczy piwa. Wersje leżakowane w beczce wykazujące wpływ dzikich drożdży na profil powinny trafić do kategorii 30.

Generalnie lżejsze, ale także nieco słodsze niż Tripel i Belgian Golden Strong Ale. Profil fermentacyjny nieco grzeczniejszy niż w innych stylach rodem z Belgii, pozwalający na wyczucie także wpływu chmielu i słodu na całość doznań.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Belgian Blonde

Wersje z dodatkami powinny być zgłaszane w kategoriach (32-35).

Wytrawne, często refermentowane w butelce, o bogatym profilu fermentacyjnym uzupełnionym nutami chmielowymi i słodowymi. Podobnie jak Belgian Golden Strong Ale, w celu uzyskania głębokiego odfermentowania, warzone z dodatkiem cukru.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Tripel

Wersje z dodatkami powinny być zgłaszane w kategoriach (32-35). Wersje leżakowane w beczce winny trafić do kategorii 29.

Piwa inspirowane przez ikonę stylu, Duvela. Mocne, złożone, nieco bardziej estrowe niż większość przedstawicieli stylu Tripel. Często refermentowane w butelce.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Belgian Golden Strong Ale

Wersje z dodatkami powinny być zgłaszane w kategoriach (32-35). Wersje leżakowane w beczce winny trafić do kategorii 29.

15. Ciemne piwo belgijskie

Ciemne, mocne piwo belgijskie zbliżone mocą do koźlaka, jednak zdecydowanie bogatsze w nuty przyprawowe i estrowe pochodzące z fermentacji. Często refermentowane w butelce.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Dubbel

Wersje z dodatkami powinny być zgłaszane w kategoriach (32-35). Wersje leżakowane w beczce winny trafić do kategorii 29.

Złożone, bardzo mocne piwo belgijskie zbudowane na charakterze słodowym i fermentacyjnym, z niewielkim wpływem chmielenia.Często refermentowane w butelce.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Golden Strong Ale
  • Quadrupel

Wersje z dodatkami powinny być zgłaszane w kategoriach (32-35). Wersje leżakowane w beczce winny trafić do kategorii 29.

16. Piwo brytyjskie

Tradycyjne piwa brytyjskie górnej fermentacji z bogatą historią. Od milda i bitterów po Irish Red Ale.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Ordinary Bitter
  • Best Bitter
  • Extra Special Bitter
  • Mild
  • Brown Ale
  • Scottish Ale
  • Irish Red Ale
  • Amber Ale

W tej kategorii powinny znaleźć się wszelkie piwa górnej fermentacji, które nawiązują do brytyjskich piw tradycyjnych. English IPA powinna być zgłoszona do kategorii 13.

17. Mocne piwo brytyjskie

Mocniejsze piwa górnej fermentacji, o bogatym słodowym charakterze. Najpopularniejszą wersją jest Barley Wine z klasycznym słodem jęczmiennym, Wheat Wine zawiera słód pszeniczny, Rye – żytni, a Multigrain – kombinację powyższych lub rzadziej spotykane słody lub zboża. W tej kategorii oceniamy także Old Ale i Wee Heavy.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Barley Wine
  • Wheat Wine
  • Rye Wine
  • Multigrain Wine
  • Wee Heavy
  • Old Ale

W tej kategorii powinny znaleźć się mocne piwa górnej fermentacji nawiązujące do stylu Barley, Wheat, Rye, Multigrain Wine, Wee Heavy i Old Ale. Piwa leżakowane w beczce powinny trafić do kategorii 29. Piwa z dodatkami należy zgłosić do kategorii (32-35). Piwa o ekstrakcie niższym niż 16 Plato powinny trafić do kategorii 16.

18. Berliner Weisse, Gose i Sour Ale

Berliner Weisse, Gose i Sour Ale, czyli piwa kwaśne górnej fermentacji. Tradycyjnie piwa te nabierały kwaśnego charakteru na skutek spontanicznej fermentacji. Wywodzą się z różnych tradycji europejskich. Współcześnie najczęściej produkuje się je przy współudziale bakterii kwasu mlekowego. Zazwyczaj są to piwa lekkie o wysokiej pijalności i orzeźwiającym, kwaskowatym charakterze. Mogą być to też bardziej złożone piwa, jak Flandersy.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Berliner Weisse
  • Gose
  • Flanders
  • OudBruin
  • Gueze
  • Sour Ale
  • Sour IPA
  • Hoppy Sour
  • American Sour

W tej kategorii powinny znaleźć się kwaśne piwa górnej fermentacji. Piwa kwaśne z owocami i dodatkami powinny trafić do kategorii 19. Jeśli dodatki dominują nad charakterem kwaśnego piwa, ma charakter deserowy lub piwo zawiera dodatek aromatów należy zgłosić do kategorii 20.

19. Fruit Sour Ale

Dodatek owoców lub innych dodatków do kwaśnego piwa potrafi czynić cuda. Kwaśność piwa doskonale współgra z aromatyczną naturą owoców. Kwasy stają się ciekawsze, bardziej złożone i niejednokrotnie – bardziej pijalne.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Flanders z owocami*
  • Gueze z owocami*
  • Sour Ale z owocami*
  • Sour IPA z owocami*
  • Hoppy Sour z owocami*
  • American Sour z owocami*
  • Catharina Sour*
  • Juicy Sour*

W tej kategorii powinny znaleźć się kwaśne piwa górnej fermentacji z dodatkiem owoców lub dodatków, zachowujące wytrawny charakter. Jeśli dodatki dominują nad charakterem kwaśnego piwa, ma charakter deserowy lub piwo zawiera dodatek aromatów należy zgłosić do kategorii 20.

20. Pastry Sour

Najsłodsze piwa z rodziny sour ale, dosładzane i aromatyzowane, wzbogacane owocami i dodatkami. Kontrowersyjne z powodu znikomego charakteru piwnego, jednak uwielbiane przez wielu konsumentów.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Gose z laktozą i dodatkami*
  • Berliner Weisse z laktozą i dodatkami*
  • Sour ale z laktozą i dodatkami*
  • Kwaśne piwa z laktozą i dodatkami*
  • Pastry Sour IPA*

Deserowe wersje piw kwaśnych z owocami i dodatkami, często dosładzane laktozą, maltodekstryną lub cukrem, zwykle ze sporym ekstraktem resztkowym i balansem po stronie słodkiej. W celu uzyskania efektu sensorycznego dozwolone użycie aromatów.

21. Stout

Klasyczne ciemne piwo górnej fermentacji. Tradycyjnie wywodzi się z Wysp Brytyjskich, zaś w Irlandii stało się narodową dumą. Ciemne, niemal czarne z kremową pianą. Porządny Stout ma kawowe nuty, jest aksamitny i wysoce pijalny.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Wytrawny Stout / Dry Stout
  • Irlandzki Stout / Irish Stout
  • Nitro Stout
  • Owsiany Stout / Oatmeal Stout

W tej kategorii powinny znaleźć się ciemne piwa górnej fermentacji nawiązujące do klasycznego stylu Dry Stout. Piwa z dodatkami lub z dodatkiem laktozy i innymi dodatkami należy zgłosić do kategorii 22. Stouty o wyższym ekstrakcie powinny trafić do kategorii 23.

22. Stout i Sweet Stout z dodatkami

Słodsze lub urozmaicone dodatkami wersje stoutów. Zachowując balans stylu bazowego, powinny w zauważalny sposób prezentować walory dodatku. Wersje pastry, mimo zdecydowanie słodszego balansu oraz wyraźnych cech dodatku, powinny zachowywać cechy stoutu.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Mleczny Stout / Sweet Stout / Milk Stout
  • Mleczny Stout / Sweet Stout / Milk Stout z dodatkami*
  • Kawowy Stout / Coffee Stout*
  • Czekoladowy Stout / Chocolate Stout*
  • Stout z dodatkami*

W tej kategorii powinny znaleźć się Stouty z dodatkiem, między innymi, laktozy, kawy, czekolady, kakao czy łuski kakowca.

23. Foreign Extra Stout

Niegdyś eksportowa, mocniejsza wersja stoutu, często interpretowana na terytoraich zamorskich Wielkiej Brytanii z użyciem lokalnych surowców jako Tropical stout. Wersję tropikalną cechuje wyższa pełnia, podwyższone estry i mniej palony profil.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Foreign Extra Stout
  • Tropical Stout

W tej kategorii powinny znaleźć się klasyczne FESy oraz Tropical Stouty. Piwa lżejsze winny trafić do kategorii 21, a cięższe do kategorii 24. Piwa z dodatkami winny być zgłoszone do kategorii 22.

24. Imperial Stout

Najmocniejsze wydanie ciemnego Ale. Bogate, złożone, oferuje pełną paletę doznań smakowo-aromatycznych pochodzących zarówno od słodów, jak i relatywnie wysoki poziom estrów fermentacyjnych oraz zauważalną, kontrującą goryczkę.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Imperialny Stout

W tej kategorii powinny znaleźć się klasyczne Imperialne Stouty. Imperialne stouty z dodatkiem laktozy, kawy, kakaowca lub z innymi dodatkami należy zgłosić w kategorii 22. Stouty z wyraźnym i zauważalnym charakterem wynikającym z leżakowania w beczce powinny trafić do kategorii 29. Imperialne Stouty wędzone powinny znaleźć się w kategorii 28.

25. Piwo historyczne

Do tej kategorii należą piwa o ugruntowanej historycznej tradycji browarniczej z dowolnej epoki lub części świata, które nie mieszczą się w innej kategorii konkursowej. Kategoria ta jest wyrazem uznania dla piw, które zawierają unikalne składniki lub techniki warzenia, które były stosowane w przeszłości.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Adambier
  • Albae Cerevisiae
  • Grisette
  • Jopejskie
  • Keptinis
  • Koyt
  • Lichtenhainer
  • Rosanke
  • Sahti
  • Schöps
  • Inne piwa historyczne

W tej kategorii powinny znaleźć się wszystkie piwa uznane za historyczne. Dodatki historycznie nie używane są akceptowalne. Piwo grodziskie i jego wariacje należy zgłaszać do kategorii 27, ponieważ w świetle obecnego rozwoju ciężko uznać je za styl historyczny.
Aby umożliwić dokładną ocenę browar musi podać dodatkowe informacje o zgłaszanym piwie: deklaracja stylu, który został odtworzony lub naśladujący ten styl. Należy także podać informacje o dodanych składnikach i sposobach ich przetwarzania, które mogły wpłynąć na finalny efekt. Piwowar może podać kontekst historyczny dotyczący zgłoszenia. Informacje te zostaną przetworzone przez szefa jury i przedstawione (w sposób anonimowy) przed oceną sędziom, aby poznali kontekst historyczny i sposób powstania piwa.

26. Piwo bezalkoholowe

Piwa bezalkoholowe są jedną z najszybciej rosnących kategorii piw. Rozpiętość stylów, smaków i zapachów oraz dodatków do piw bezalkoholowych jest oszałamiająca. Ważne, by mimo niskiego zazwyczaj ekstraktu piwo zachowało swoje charakterystyczne cechy, było zbalansowane – i po prostu smaczne.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Piwo bezalkoholowe 0,0% do 0,5% alkoholu włącznie*

W tej kategorii mogą się znaleźć piwa dolnej i górnej fermentacji, nawiązujące do rozmaitych stylów, z wszelkimi dodatkami lub bez, jeśli tylko nie przekraczają zawartości ≤0,5% alkoholu.

27. Piwo Grodziskie

Pszeniczny styl piwa pochodzący z Polski. Od średniowiecza warzone było w Grodzisku Wielkopolskim. Bardzo lekkie, zwiewne piwo o lekko wyczuwalnym wędzonym charakterze, klarowne i mocno wysycone. Klasyczny grodzisz jest delikatny i łączy harmonijnie wpływ dyskretnego dymu, chmielu oraz lekkiej, pszenicznej podbudowy słodowej. Mimo swej wytrawności nigdy nie jest piwem kwaśnym.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Piwo grodziskie
  • Wariacje na temat piwa grodziskiego
  • Piwo grodziskie z dodatkami

W tej kategorii powinny znaleźć się grodziskie oraz piwa, których podstawą i bazą jest grodziskie. Dodatki w wariacjach na temat grodzisza powinny go uzupełniać, a nie dominować. Konieczne wskazanie dodatków lub nietypowych technik użytych w czasie produkcji.

28. Piwa dymione

Poza piwem grodziskim, istnieje całe bogactwo piw wędzonych. Od lekkich wędzonych pilsów, poprzez wędzone koźlak aż do ciężkich mocnych piw torfowych. Każdy miłośnik wędzonki od zapachu wędzonej szynki poprzez zapachy ogniska czy zapach podkładów kolejowych znajdzie coś dla siebie.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Wędzony pils / Rauchpils****
  • Wędzony koźlak / Rauchbock****
  • Piwa ze słodem whisky / torfowym****
  • Wędzony porter bałtycki****
  • Wędzony stout****

W tej kategorii powinny znaleźć się wszystkie piwa, w których można odnaleźć wędzony charakter wnoszony przez słód dymiony/wędzony. Mocne piwa wędzone leżakowane w beczce powinny trafić do kategorii 29.

29. Mocne piwa leżakowane w beczce

Beczki, w których przechowywane były mocne alkohole, doskonale nadają się do leżakowania piwa. Różne alkohole, różne rodzaje drewna oraz długość dojrzewanie dają odmienne efekty.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Porter Bałtycki leżakowany w beczce.***
  • Porter Bałtycki leżakowany z wiórkami/kostkami drewnianymi.***
  • Imperialny Stout leżakowany w beczce.***
  • Imperialny Stout leżakowany z wiórkami/kostkami drewnianymi***
  • Barley Wine leżakowany w beczce.***
  • Barley Wine leżakowany z wiórkami/kostkami drewnianymi***
  • Inne piwa leżakowane w beczce lub z płatkami drewnianymi***

W tej kategorii powinny znaleźć się wszystkie piwa mocne leżakowane w beczkach. Pastry stouty leżakowane w beczkach powinny być zgłoszone w kategorii 22. Wszelkie piwa wymrażane leżakowane w beczce winny trafić do kategorii 31.

30. Piwa dzikie leżakowane w beczce

Beczki, w których przechowywane były mocne alkohole, doskonale nadają się do leżakowania piwa. Różne alkohole, różne rodzaje drewna oraz długość dojrzewanie dają odmienne efekty.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Wild Ale leżakowany w beczce.***
  • Wild Ale leżakowany z wiórkami/kostkami drewnianymi.***
  • Saison leżakowany w beczce***

W tej kategorii powinny znaleźć się wszystkie piwa dzikie, leżakowane w beczkach. Pastry stouty leżakowane w beczkach powinny być zgłoszone w kategorii 22.

31. Piwo wymrażane

Potężne piwa, w których powoli zaczynamy się specjalizować jako kraj. Zatężone przez usunięcie części wody w procesie wymrażania sensorycznie stoją pomiędzy piwem a likierem piwnym. Bardzo często butelkowane bez nasycenia, gęste i intensywne pod każdym względem. Mimo tradycyjnego wymrażania głównie koźlaków, w Polsce wymraża się obecnie szeroki wachlarz piw mocnych, od Imperialnych IPA po Portery Bałtyckie.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Koźlak wymrażany / Eisbock
  • Piwa wymrażane
  • Piwa wymrażane leżakowane w beczce***

 

W tej kategorii powinny znaleźć się wszystkie piwa wymrażane, zarówno lagery, jak i Ale oraz piwa wymrażane leżakowane w beczkach.

32. Piwo z dodatkami - ziołami, herbatami, przyprawami, miodem

Piwa z ziołami, herbatami, przyprawami i innymi dodatkami są popularne – można stwierdzić – niemal od zawsze. Do piwa trafiają zarówno tradycyjne dodatki, w rodzaju kolendry, rumianku, jak i zupełnie szalone, stosowane przez rzemieślników.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Piwo z ziołami*
  • Piwo z herbatą*
  • Piwo z kawą*
  • Piwo z kwiatami*
  • Piwo z przyprawami*
  • Braggot* (gdy prawnie jest nadal piwem)
  • Piwo z miodem*
  • Piwo z innymi dodatkami*

W tej kategorii powinny znaleźć się piwa zarówno dolnej jak i górnej fermentacji, które zawierają dodatki, takie jak zioła, herbat, kwiaty, przyprawy lub inne dodatki. Wyjątkiem są piwa z dodatkami, które mieszczą się w kategoriach: 1a, 14a, 19, 20, 22, 27. Piwa z wyraźnym i zauważalnym charakterem wynikającym z leżakowania w beczce powinny trafić do kategorii 29.

33. Piwo z dodatkami - owocami

Piwa z owocami są popularne – można stwierdzić – niemal od zawsze. Do piwa trafiają zarówno tradycyjne całe owoce jak i pulpy, soki, przeciery.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Piwo z owocami
  • Grape Ale


W tej kategorii powinny znaleźć się piwa zarówno dolnej jak i górnej fermentacji, które zawierają dodatki owoców. Wyjątkiem są piwa z dodatkami, które mieszczą się w kategoriach: 1a, 14a, 19, 20, 22, 27. Piwa z wyraźnym i zauważalnym charakterem wynikającym z leżakowania w beczce powinny trafić do kategorii 29.

 

34. Piwo z dodatkami - warzywami

Piwa z warzywami, w różnej postaci. Dynia, ogórek, buraki, ziemniaki? Jakie warzywo jeszcze można wykorzystać w piwie?

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Piwo z warzywami
  • Pumpkin Ale


W tej kategorii powinny znaleźć się piwa zarówno dolnej jak i górnej fermentacji, które zawierają dodatki warzyw. Wyjątkiem są piwa z dodatkami, które mieszczą się w kategoriach: Wyjątkiem są piwa z dodatkami, które mieszczą się w kategoriach: 1a, 14a, 19, 20, 22, 27. Piwa z wyraźnym i zauważalnym charakterem wynikającym z leżakowania w beczce powinny trafić do kategorii 29.

 

35. Piwo z dodatkami - susz konopny

Susz konopny coraz częściej jest spotykany w różnych piwach. Eksperymentują z nim zarówno większe browary jak i mniejsze, restauracyjne. Jest to trendy, który może w najbliższych latach przybrać na sile.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Piwo z suszem konopnym


W tej kategorii powinny znaleźć się piwa zarówno dolnej jak i górnej fermentacji, które zawierają dodatek suszu konopnego, niezależnie od stylu bazowego.

 

1.Piwo pszeniczne i żytnie

Lekkie piwo pszeniczne, którego rodowód sięga Belgii. Jasnej barwy, często mętne za sprawą niesłodowanej pszenicy. Specjalnego charakteru nadają mu dodatki, takie jak cytrusy, czy przyprawy z kolendrą na czele. Ich poziom bywa różny, od lekkich, niuansowych akcentów w tradycyjnych wersjach, aż po intensywne nuty w wersjach rzemieślniczych. Często lekko kwaskowate, gładkie i mocno wysycone CO2. Istotnym elementem stylu jest lekkość i orzeźwiający charakter.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Witbier
  • Witbier z dodatkami*
  • American Witbier
  • Imperialny Witbier / Witbier Grand Cru

 

W tej kategorii powinny znaleźć się Witbiery oraz piwa, których podstawą i bazą jest Witbier. Jeśli dodatki dominują nad charakterem Witbiera lub ekstrakt jest niższy od 10 Plato, wówczas piwo należy zgłosić do kategorii 1d.

Weizen, Hefe-weizen, Weissbier, czyli po prostu klasyczne jasne pszeniczne. Choć nazwa brzmi z niemiecka, to warzenie piw pszenicznych jest mocno zakorzenione w polskiej tradycji. Charakterystyczne cechy piwa pszenicznego tworzy kombinacja nut przyprawowych (jak goździk) i estrów (banan, gruszka). Porządną pszenicę charakteryzuje wysoka pijalność oraz kremowe ciało. Piwo nigdy nie powinno być ciężkie. Najlepsze pszeniczne są świeże i orzeźwiające.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Klasyczne pszeniczne (z osadem drożdżowym)

 

W tej kategorii powinny znaleźć się klasyczne jasne piwa pszeniczne górnej fermentacji. Mocniejsze wersje (np. Weizenbock), słabsze niż 10 Plato, ciemne (jak Dunkelweizen), lub z chmielem nowofalowym należy zgłaszać do kategorii 1d. Piwa wędzone należy zgłaszać do kategorii Wędzone. Kwaśne piwa pszeniczne powinny trafić do odpowiedniej kategorii (18-20). Piwo grodziskie powinno trafić do kategorii 27. Piwa pszeniczne z dodatkami powinny znaleźć się w odpowiedniej kategorii (32-35).

Klarowna wersja niemieckiego piwa pszenicznego. Poprzez usunięcie drożdży uzyskuje się lekkość i wyższą pijalność. Zmętnienie jest wadą. W profilu aromatycznym zwykle balans winien być przesunięty bardziej w stronę estrów (banan, gruszka, brzoskwinia).

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Klarowne pszeniczne / Kristallweizen

 

W tej kategorii zgłaszamy wyłacznie klarowne, jasne weizeny.

Wszelkie warianty ciemnych weizenów, koźlaki pszeniczne (zarówno jasne jak i ciemne) oraz piwa z dodatkiem żyta, ale nadal mieszczące się w niemieckiej tradycji piw górnej fermentacji opartej o drożdże używane do klasycznego weizena.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Weizenbock
  • Dunkelweizen
  • Roggenbier

 

W tej kategorii mogą znaleźć się wszelkie piwa klasyczne pszeniczne i żytnie górnej fermentacji, które nie mieszczą się w kategoriach 1a-1c. Piwa wędzone należy zgłaszać do kategorii Wędzone. Kwaśne piwa pszeniczne powinny trafić do odpowiedniej kategorii (18-20). Piwo grodziskie powinno trafić do kategorii 27. Piwa pszeniczne z dodatkami powinny znaleźć się w odpowiedniej kategorii (32-35).

2. Jasny Lager

Jasne, orzeźwiające, mocno odfermentowane piwo dolnej fermentacji. Najpopularniejszy styl piwa na świecie, produkowany w niemal każdym kraju. Piwo, które można znaleźć w każdym sklepie, często produkowane przez duże browary o zasięgu globalnym. Cechami charakterystycznymi jest jasna, złocista lśniąca barwa, idealna klarowność, często także wysokie wysycenie. Ważną cechą stylu jest jego wysoka pijalność. W odróżnieniu od kategorii 2 i 3 jasne lagery są zwykle delikatniejsze w smaku, dozwolone jest także użycie w nich surowców niesłodowanych. Muszą jednak prezentować względnie czysty profil fermentacyjny.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Jasny lager
    Euro lager

 

W tej kategorii powinny znaleźć się jasne piwa dolnej fermentacji o wysokiej pijalności i wysokim stopniu odfermentowania. Piwa z wyższą podbudową słodową, mocniej chmielone i z wyraźniejszą goryczką (pilsy) powinny trafić do kategorii 3 lub 4. Piwa z zauważalnym dodatkiem słodów karmelowych powinny trafić do kategorii 5. Jasne lagery z dodatkami powinny trafić do odpowiedniej kategorii (32-35). Jasne lagery wędzone powinny trafić do kategorii 28. Lagery chmielone polskimi odmianami chmielu powinny trafić do kategorii 8.

3. Pils Czeski

Oparte są na jasnym słodzie i tradycyjnym chmielu, co wpływa na charakterystyczny, lekko kwaskowy i orzeźwiający smak. Aromat i smak tworzony jest przez czysty lagerowy profil oraz delikatne nuty słodowe (kojarzące się z jasnym pieczywem) przełamane wyraźnie zaznaczonym chmielem. Najczęściej także z wyeksponowaną goryczką. Dobry pils jest bardzo pijalnym i zdecydowanie orzeźwiającym piwem. W wariancie czeskim pils jest relatywnie słabiej odfermentowany, dozwolone są śladowe ilości diacetylu.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Pils czeski
  • Desitka
  • Světle Výčepní
  • Světle Ležak
  • Světle Speciál

 

W tej kategorii powinny znaleźć się jasne piwa dolnej fermentacji nawiązujące do tradycyjnych, klasycznych czeskich pilsów i czeskich jasnych, które oparte są na jasnym słodzie (najczęściej pilzneńskim) oraz tradycyjnym chmielu. Mniej aromatyczne i mniej goryczkowe jasne lagery powinny trafić do kategorii 2. Piwa z zauważalnym dodatkiem słodów karmelowych powinny trafić do kategorii 5. Jasne lagery z dodatkami powinny trafić do odpowiedniej kategorii (32-35). Jasne lagery wędzone powinny trafić do kategorii 28. Lagery chmielone polskimi odmianami chmielu powinny trafić do kategorii 8.

 

4. Pils Niemiecki

W wariancie niemieckim pilsy są piwami zdecydowanie głębiej odfermentowanymi, z czystszym profilem fermentacyjnym oraz mniejszą słodową kontrą dla wysokiej goryczki.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Pilzner niemiecki
  • Helles
  • Dortmunder
  • kolońskie (Kölsch)

 

W tej kategorii powinny znaleźć się jasne piwa dolnej fermentacji nawiązujące do tradycyjnych, klasycznych niemieckich pilsów i niemieckich jasnych, które oparte są na jasnym słodzie (najczęściej pilzneńskim) oraz tradycyjnym chmielu. Mniej aromatyczne i mniej goryczkowe jasne lagery powinny trafić do kategorii 2. Piwa z zauważalnym dodatkiem słodów karmelowych powinny trafić do kategorii 5. Jasne lagery z dodatkami powinny trafić do odpowiedniej kategorii (32-35). Jasne lagery wędzone powinny trafić do kategorii 28. Lagery chmielone polskimi odmianami chmielu powinny trafić do kategorii 8.

5. Bursztynowy Lager

Marcowe i lager wiedeński to mocniejsze oraz bardziej treściwe piwa niż pilsy i jasne lagery, z zaznaczoną karmelową słodowością. Charakteryzują się czystym profilem i miedzianą barwą. Pomimo wielu podobieństw lager wiedeński jest mniej alkoholowy, posiada wyraźniejszy aromat chmielowy i goryczkę, jest także mniej słodowy i chmielowy niż Polotmave.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Marcowe / Märzen
  • Lager wiedeński / Vienna Lager
  • Amber Lager
  • Polotmave

 

W tej kategorii powinny znaleźć się jasne piwa dolnej fermentacji z wyraźnie zaznaczoną słodową karmelowością i goryczkową kontrą. Mniej aromatyczne i mniej goryczkowe jasne lagery powinny trafić do kategorii 2.

6. Porter Bałtycki oraz Imperialny Porter Bałtycki

Porter to jedno z piw tradycyjnie warzonych w krajach basenu morza Bałtyckiego. Ciemne, niemal czarne piwo o słusznej mocy, która w mocniejszych wersjach może objawiać się rozgrzewaniem i szlachetnymi nutami wyleżakowanego destylatu. Dobry porter bałtycki to piwo bogate w smaki z dominującą, szeroką paletą smaków słodowych, od słodów ciemnych i specjalnych. Porter może mieć finisz wytrawny lub nieco bardziej słodki oraz palony, jednak nigdy nie przypalony i popiołowy. Piwo typowo degustacyjne, do kontemplacji.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Porter bałtycki


W tej kategorii powinny znaleźć się klasyczne portery bałtyckie bez dodatków. Jeśli piwo zawiera słód wędzony powinno trafić do kategorii 28. Portery leżakowane w beczkach powinny trafić do kategorii 29. Piwa z dodatkami powinny być zgłoszone do odpowiednich kategorii (32-35).

Imperialna, potężna wersja porteru bałtyckiego. Ciemne, niemal czarne piwo o wysokim woltażu. Dobry imperialny porter bałtycki to piwo bardzo bogate w smaki i aromaty z szeroką paletą smaków słodowych, od słodów ciemnych i specjalnych. Finisz może być wytrawny lub bardziej słodki oraz palony, jednak nigdy nie przypalony i popiołowy. Piwo degustacyjne, do kontemplacji.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Imperialny porter bałtycki


W tej kategorii powinny znaleźć się najmocniejsze portery bałtyckie bez dodatków, powyżej 22 Plato. Jeśli piwo zawiera słód wędzony powinno trafić do kategorii 28. Portery leżakowane w beczkach powinny trafić do kategorii 29. Piwa z dodatkami powinny być zgłoszone do odpowiednich kategorii (32-35).

 

7. Ciemny Lager

Mniej popularne, ale nie mniej ciekawe ciemne lagery wywodzące się z tradycji czeskiej i niemieckiej.

Czeskie ciemne / Tmavé – lekkie, sesyjne, nieco karmelowe piwo ciemne rodem z Czech. Chlebowe, pozbawione nut palonych znanych ze schwarzbiera. 10-11 Plato.

Monachijskie ciemne / Dunkelbier – Ciemniejsze od marcowego, raczej po słodkiej i słodowej stronie, z aromatem i smakiem określanym przede wszystkim przez nuty karmelu i toffi. Nuty palone są uznawane za wadę. 11-14 Plato.

Schwarzbier – Wytrawny, ciemny lager w stylu niemieckim. Zdecydowanie mniej słodki i karmelowy od monachijskiego ciemnego oraz tmavego. Wyraźne nuty kawowe, czekoladowe i orzechowe, niemniej jednak dominacja nut palonych jest postrzegana jako wada. Czyste fermentacyjnie. 11-13 Plato. Wszystkie inne ciemne lagery

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii? 

  • Monachijskie ciemne / Dunkelbier
  • Schwarzbier
  • Czeskie ciemne / Tmavé
  • Wszystkie inne ciemne lagery

 

W tej kategorii powinny znaleźć się wszystkie czyste ciemne lagery niebędące piwami wędzonymi, leżakowanymi w beczce bądź wymrażanymi. Piwa z dodatkami powinny trafić do odpowiedniej kategorii (32-35).

8. Piwo na polskich chmielach

Nowofalowe polskie chmiele to jeden z dynamiczniejszych trendów wśród surowców piwowarskich. Nie dość, że oferują coraz bogatszy repertuar aromatyczny, to zawsze będą tymi, których droga od zbioru do browaru jest najkrótsza. Testowane przez mikrobrowary i coraz częściej używane przez najbardziej rozpoznawalne polskie browary rzemieślnicze. Ta kategoria stawia na prezentację możliwości polskiego chmielarstwa.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Pils na polskich chmielach**
  • IPA na polskich chmielach**
  • Pale Ale i Amber Ale na polskich chmielach**
  • Hazy/NE IPA na polskich chmielach**
  • Double IPA na polskich chmielach**
  • Double Hazy IPA na polskich chmielach**
  • Pozostałe Ale na polskich chmielach**


W tej kategorii powinny znaleźć się jasne piwa nawiązujące do takich stylów jak Pils, IPA, APA, Amber Ale, Hazy IPA, NEIPA chmielone chmielami pochodzącymi z Polski. Istotą jest pokazanie potencjału polskich odmian chmielu,z naciskiem na rodzące się z każdym rokiem odmiany nowofalowe.

 

9. American Pale Ale

Jasne, lekkie piwo górnej fermentacji z wyraźnymi cechami chmielu nowofalowego. Porządna APA jest pachnąca, z delikatną podbudową słodową, która jedynie dopełnia dzieła. Lekkość charakteru i orzeźwiający aromat chmielu w połączeniu z nie nachalną goryczką świadczą o sesyjności tego piwa.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • American Pale Ale
  • Hazy Pale Ale
  • American Amber Ale
  • Summer Ale


W tej kategorii powinny znaleźć się jasne lekkie piwa górnej fermentacji, nawiązujące do tradycji Pale Ale, chmielone nowofalowymi odmianami. APA chmielone polskimi chmielami powinny trafić do kategorii 8.

 

10. American IPA

Piwo, które nakręca piwną rewolucję. Mocno chmielona amerykańskimi chmielami IPA weszła już do klasyki piw. Z każdym rokiem pojawia się coraz więcej wysokoaromatycznych odmian chmielu z różnych części świata – nie tylko Stanów Zjednoczonych, które także znajdują miejsce w piwach w stylu IPA.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • American IPA
  • Session IPA
  • West Coast IPA
  • East Coast IPA
  • Midwest IPA


W tej kategorii powinny znaleźć się mocno chmielone nowofalowymi odmianami jasne piwa górnej fermentacji, nawiązujące do stylu American India Pale Ale. Piwa mocno zmętnione, nawiązujące do stylu New England/Vermont lub Hazy IPA powinny trafić do kategorii 11. IPA chmielone polskimi chmielami powinny trafić do kategorii 8. IPA z dodatkami powinny trafić do odpowiedniej kategorii (32-35)

 

11. Hazy IPA/NEIPA

Oszałamiająco aromatyczne New England IPA od kilku lat cieszą się niezmiennym powodzeniem. Dowiodły, że piwo wcale nie musi być klarowne, wręcz odwrotnie: mętne może być sexi. Dziś piwa zwane z angielska „Hazy” stanowią większość wśród piw IPA.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • New England IPA/Vermont IPA
  • Hazy IPA


W tej kategorii powinny znaleźć się mocno chmielone nowofalowymi odmianami jasne piwa górnej fermentacji, nawiązujące do stylu Hazy India Pale Ale lub New England IPA/Vermont IPA. Klasyczne amerykańskie IPA nawiązujące powinny trafić do kategorii 10. Hazy IPA chmielone polskimi chmielami powinny trafić do kategorii 8. Hazy IPA z dodatkami powinny trafić do kategorii 13.

 

12. Cold IPA

Rześkie i czyste pod względem zasypu oraz fermentacji podejście do IPA. Uważane za bardziej nachmieloną i mocniejszą wersję India Pale Lagera. Jasne, często rozjaśniane przez dodatek ryżu czy cukru. Intensywnie chmielone na aromat i goryczkę, jednak pozbawione łodygowego charakteru tej drugiej. Trend rosnący dynamicznie zwłaszcza na zachodnim wybrzeżu USA.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Cold IPA


W tej kategorii powinny znaleźć się mocno chmielone nowofalowymi odmianami jasne piwa górnej fermentacji, nawiązujące do stylu Cold IPA. Piwa nawiązujące do stylu New England/Vermont lub Hazy IPA powinny trafić do kategorii 11. IPA chmielone polskimi chmielami powinny trafić do kategorii 8. IPA z dodatkami powinny trafić do odpowiedniej kategorii (32-35)

 

13. IPA - pozostałe

IPA cieszy się niesłabnącym powodzeniem i co chwila ewoluuje w nowe „podstyle”. Różne barwy, surowce, moc i technologia, w jakiej powstają – limitem jest wyłącznie wyobraźnia. Wszystkie łączy jedno: wysokie chmielenie.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Milkshake IPA
  • Brut IPA
  • Black IPA
  • Red IPA
  • Belgian IPA
  • English IPA
  • Rice IPA


Kategoria dla pozostałych IPA, pod warunkiem braku dodatków. Użycie ziół, przypraw, owoców, herbat, warzyw lub suszu konopnego powoduje przesunięcie piwa do odpowiedniej kategorii (32-35).

 

14. Jasne piwo belgijskie

Wytrawne, zwiewne jak na swoją moc i niezwykle złożone piwo górnej fermentacji o belgijskim rodowodzie. Rześkie, klarowne, wysyko wysycone, okazjonalnie wzbogacane przyprawami i dodatkami ziołowymi. Mocno rustykalny w charakterze, często nie tylko wytrawne, ale także o nieco podwyższonej kwaśności.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Saison
  • Saison z dodatkami*
  • American Saison
  • Imperialny Saison


Dodatki nie powinny znacząco podnosić słodyczy piwa. Wersje leżakowane w beczce wykazujące wpływ dzikich drożdży na profil powinny trafić do kategorii 30.

 

Generalnie lżejsze, ale także nieco słodsze niż Tripel i Belgian Golden Strong Ale. Profil fermentacyjny nieco grzeczniejszy niż w innych stylach rodem z Belgii, pozwalający na wyczucie także wpływu chmielu i słodu na całość doznań.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Belgian Blonde


Wersje z dodatkami powinny być zgłaszane w kategoriach (32-35).

 

Wytrawne, często refermentowane w butelce, o bogatym profilu fermentacyjnym uzupełnionym nutami chmielowymi i słodowymi. Podobnie jak Belgian Golden Strong Ale, w celu uzyskania głębokiego odfermentowania, warzone z dodatkiem cukru.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Tripel


Wersje z dodatkami powinny być zgłaszane w kategoriach (32-35). Wersje leżakowane w beczce winny trafić do kategorii 29.

No i zdanie od siebie

 

Piwa inspirowane przez ikonę stylu, Duvela. Mocne, złożone, nieco bardziej estrowe niż większość przedstawicieli stylu Tripel. Często refermentowane w butelce.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Belgian Golden Strong Ale


Wersje z dodatkami powinny być zgłaszane w kategoriach (32-35). Wersje leżakowane w beczce winny trafić do kategorii 29.

 

15. Ciemne piwo belgijskie

Ciemne, mocne piwo belgijskie zbliżone mocą do koźlaka, jednak zdecydowanie bogatsze w nuty przyprawowe i estrowe pochodzące z fermentacji. Często refermentowane w butelce.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Dubbel


Wersje z dodatkami powinny być zgłaszane w kategoriach (32-35). Wersje leżakowane w beczce winny trafić do kategorii 29.

 

Złożone, bardzo mocne piwo belgijskie zbudowane na charakterze słodowym i fermentacyjnym, z niewielkim wpływem chmielenia.Często refermentowane w butelce.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Golden Strong Ale Quadrupel


Wersje z dodatkami powinny być zgłaszane w kategoriach (32-35). Wersje leżakowane w beczce winny trafić do kategorii 29.

 

16. Piwo brytyjskie

Tradycyjne piwa brytyjskie górnej fermentacji z bogatą historią. Od milda i bitterów po Irish Red Ale.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Ordinary Bitter
  • Best Bitter
  • Extra Special Bitter
  • Mild
  • Brown Ale
  • Scottish Ale
  • Irish Red Ale
  • Amber Ale


W tej kategorii powinny znaleźć się wszelkie piwa górnej fermentacji, które nawiązują do brytyjskich piw tradycyjnych. English IPA powinna być zgłoszona do kategorii 13.

 

17. Mocne piwo brytyjskie

Mocniejsze piwa górnej fermentacji, o bogatym słodowym charakterze. Najpopularniejszą wersją jest Barley Wine z klasycznym słodem jęczmiennym, Wheat Wine zawiera słód pszeniczny, Rye – żytni, a Multigrain – kombinację powyższych lub rzadziej spotykane słody lub zboża. W tej kategorii oceniamy także Old Ale i Wee Heavy.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Barley Wine
  • Wheat Wine
  • Rye Wine
  • Multigrain Wine
  • Wee Heavy
  • Old Ale


W tej kategorii powinny znaleźć się mocne piwa górnej fermentacji nawiązujące do stylu Barley, Wheat, Rye, Multigrain Wine, Wee Heavy i Old Ale. Piwa leżakowane w beczce powinny trafić do kategorii 29. Piwa z dodatkami należy zgłosić do kategorii (32-35). Piwa o ekstrakcie niższym niż 16 Plato powinny trafić do kategorii 16.

 

18. Berliner Weisse, Gose i Sour Ale

Berliner Weisse, Gose i Sour Ale, czyli piwa kwaśne górnej fermentacji. Tradycyjnie piwa te nabierały kwaśnego charakteru na skutek spontanicznej fermentacji. Wywodzą się z różnych tradycji europejskich. Współcześnie najczęściej produkuje się je przy współudziale bakterii kwasu mlekowego. Zazwyczaj są to piwa lekkie o wysokiej pijalności i orzeźwiającym, kwaskowatym charakterze. Mogą być to też bardziej złożone piwa, jak Flandersy.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Berliner Weisse
  • Gose
  • Flanders
  • OudBruin
  • Gueze
  • Sour Ale
  • Sour IPA
  • Hoppy Sour
  • American Sour


W tej kategorii powinny znaleźć się kwaśne piwa górnej fermentacji. Piwa kwaśne z owocami i dodatkami powinny trafić do kategorii 19. Jeśli dodatki dominują nad charakterem kwaśnego piwa, ma charakter deserowy lub piwo zawiera dodatek aromatów należy zgłosić do kategorii 20.

 

19. Fruit Sour Ale

Dodatek owoców lub innych dodatków do kwaśnego piwa potrafi czynić cuda. Kwaśność piwa doskonale współgra z aromatyczną naturą owoców. Kwasy stają się ciekawsze, bardziej złożone i niejednokrotnie – bardziej pijalne.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Flanders z owocami*
  • Gueze z owocami*
  • Sour Ale z owocami*
  • Sour IPA z owocami*
  • Hoppy Sour z owocami*
  • American Sour z owocami*
  • Catharina Sour*
  • Juicy Sour*


W tej kategorii powinny znaleźć się kwaśne piwa górnej fermentacji z dodatkiem owoców lub dodatków, zachowujące wytrawny charakter. Jeśli dodatki dominują nad charakterem kwaśnego piwa, ma charakter deserowy lub piwo zawiera dodatek aromatów należy zgłosić do kategorii 20.

 

20. Pastry Sour

Najsłodsze piwa z rodziny sour ale, dosładzane i aromatyzowane, wzbogacane owocami i dodatkami. Kontrowersyjne z powodu znikomego charakteru piwnego, jednak uwielbiane przez wielu konsumentów.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Gose z laktozą i dodatkami*
  • Berliner Weisse z laktozą i dodatkami*
  • Sour ale z laktozą i dodatkami*
  • Kwaśne piwa z laktozą i dodatkami*
  • Pastry Sour IPA*


Deserowe wersje piw kwaśnych z owocami i dodatkami, często dosładzane laktozą, maltodekstryną lub cukrem, zwykle ze sporym ekstraktem resztkowym i balansem po stronie słodkiej. W celu uzyskania efektu sensorycznego dozwolone użycie aromatów.

 

21. Stout

Klasyczne ciemne piwo górnej fermentacji. Tradycyjnie wywodzi się z Wysp Brytyjskich, zaś w Irlandii stało się narodową dumą. Ciemne, niemal czarne z kremową pianą. Porządny Stout ma kawowe nuty, jest aksamitny i wysoce pijalny.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Wytrawny Stout / Dry Stout
  • Irlandzki Stout / Irish Stout
  • Nitro Stout
  • Owsiany Stout / Oatmeal Stout


W tej kategorii powinny znaleźć się ciemne piwa górnej fermentacji nawiązujące do klasycznego stylu Dry Stout. Piwa z dodatkami lub z dodatkiem laktozy i innymi dodatkami należy zgłosić do kategorii 22. Stouty o wyższym ekstrakcie powinny trafić do kategorii 23.

 

22. Stout i Sweet Stout z dodatkami

Słodsze lub urozmaicone dodatkami wersje stoutów. Zachowując balans stylu bazowego, powinny w zauważalny sposób prezentować walory dodatku. Wersje pastry, mimo zdecydowanie słodszego balansu oraz wyraźnych cech dodatku, powinny zachowywać cechy stoutu.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Mleczny Stout / Sweet Stout / Milk Stout
  • Mleczny Stout / Sweet Stout / Milk Stout z dodatkami*
  • Kawowy Stout / Coffee Stout*
  • Czekoladowy Stout / Chocolate Stout*
  • Stout z dodatkami*
  • Pastry Stout*

W tej kategorii powinny znaleźć się Stouty z dodatkiem, między innymi, laktozy, kawy, czekolady, kakao czy łuski kakowca.

23. Foreign Extra Stout

Niegdyś eksportowa, mocniejsza wersja stoutu, często interpretowana na terytoraich zamorskich Wielkiej Brytanii z użyciem lokalnych surowców jako Tropical stout. Wersję tropikalną cechuje wyższa pełnia, podwyższone estry i mniej palony profil.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Foreign Extra Stout
    Tropical Stout


W tej kategorii powinny znaleźć się klasyczne FESy oraz Tropical Stouty. Piwa lżejsze winny trafić do kategorii 21, a cięższe do kategorii 24. Piwa z dodatkami winny być zgłoszone do kategorii 22.

 

24. Imperial Stout

Najmocniejsze wydanie ciemnego Ale. Bogate, złożone, oferuje pełną paletę doznań smakowo-aromatycznych pochodzących zarówno od słodów, jak i relatywnie wysoki poziom estrów fermentacyjnych oraz zauważalną, kontrującą goryczkę.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Imperialny Stout


W tej kategorii powinny znaleźć się klasyczne Imperialne Stouty. Imperialne stouty z dodatkiem laktozy, kawy, kakaowca lub z innymi dodatkami należy zgłosić w kategorii 22. Stouty z wyraźnym i zauważalnym charakterem wynikającym z leżakowania w beczce powinny trafić do kategorii 29. Imperialne Stouty wędzone powinny znaleźć się w kategorii 28.

 

25. Piwo historyczne

Do tej kategorii należą piwa o ugruntowanej historycznej tradycji browarniczej z dowolnej epoki lub części świata, które nie mieszczą się w innej kategorii konkursowej. Kategoria ta jest wyrazem uznania dla piw, które zawierają unikalne składniki lub techniki warzenia, które były stosowane w przeszłości.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Adambier
  • Albae Cerevisiae
  • Grisette
  • Jopejskie
  • Keptinis
  • Koyt
  • Lichtenhainer
  • Rosanke
  • Sahti
  • Schöps
  • Inne piwa historyczne


W tej kategorii powinny znaleźć się wszystkie piwa uznane za historyczne. Dodatki historycznie nie używane są akceptowalne. Piwo grodziskie i jego wariacje należy zgłaszać do kategorii 27, ponieważ w świetle obecnego rozwoju ciężko uznać je za styl historyczny.
Aby umożliwić dokładną ocenę browar musi podać dodatkowe informacje o zgłaszanym piwie: deklaracja stylu, który został odtworzony lub naśladujący ten styl. Należy także podać informacje o dodanych składnikach i sposobach ich przetwarzania, które mogły wpłynąć na finalny efekt. Piwowar może podać kontekst historyczny dotyczący zgłoszenia. Informacje te zostaną przetworzone przez szefa jury i przedstawione (w sposób anonimowy) przed oceną sędziom, aby poznali kontekst historyczny i sposób powstania piwa.

 

26. Piwo bezalkoholowe

Piwa bezalkoholowe są jedną z najszybciej rosnących kategorii piw. Rozpiętość stylów, smaków i zapachów oraz dodatków do piw bezalkoholowych jest oszałamiająca. Ważne, by mimo niskiego zazwyczaj ekstraktu piwo zachowało swoje charakterystyczne cechy, było zbalansowane – i po prostu smaczne.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Piwo bezalkoholowe 0,0% do 0,5% alkoholu włącznie*


W tej kategorii mogą się znaleźć piwa dolnej i górnej fermentacji, nawiązujące do rozmaitych stylów, z wszelkimi dodatkami lub bez, jeśli tylko nie przekraczają zawartości ≤0,5% alkoholu.

 

27. Piwo Grodziskie

Pszeniczny styl piwa pochodzący z Polski. Od średniowiecza warzone było w Grodzisku Wielkopolskim. Bardzo lekkie, zwiewne piwo o lekko wyczuwalnym wędzonym charakterze, klarowne i mocno wysycone. Klasyczny grodzisz jest delikatny i łączy harmonijnie wpływ dyskretnego dymu, chmielu oraz lekkiej, pszenicznej podbudowy słodowej. Mimo swej wytrawności nigdy nie jest piwem kwaśnym.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Piwo grodziskie
  • Wariacje na temat piwa grodziskiego
  • Piwo grodziskie z dodatkami

W tej kategorii powinny znaleźć się grodziskie oraz piwa, których podstawą i bazą jest grodziskie. Dodatki w wariacjach na temat grodzisza powinny go uzupełniać, a nie dominować. Konieczne wskazanie dodatków lub nietypowych technik użytych w czasie produkcji.

28. Piwa dymione

Poza piwem grodziskim, istnieje całe bogactwo piw wędzonych. Od lekkich wędzonych pilsów, poprzez wędzone koźlak aż do ciężkich mocnych piw torfowych. Każdy miłośnik wędzonki od zapachu wędzonej szynki poprzez zapachy ogniska czy zapach podkładów kolejowych znajdzie coś dla siebie.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Wędzony pils / Rauchpils****
  • Wędzony koźlak / Rauchbock****
  • Piwa ze słodem whisky / torfowym****
  • Wędzony porter bałtycki****
  • Wędzony stout****


W tej kategorii powinny znaleźć się wszystkie piwa, w których można odnaleźć wędzony charakter wnoszony przez słód dymiony/wędzony. Mocne piwa wędzone leżakowane w beczce powinny trafić do kategorii 29..

 

29. Mocne piwa leżakowane w beczce

Beczki, w których przechowywane były mocne alkohole, doskonale nadają się do leżakowania piwa. Różne alkohole, różne rodzaje drewna oraz długość dojrzewanie dają odmienne efekty.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Porter Bałtycki leżakowany w beczce.***
  • Porter Bałtycki leżakowany z wiórkami/kostkami drewnianymi.***
  • Imperialny Stout leżakowany w beczce.***
  • Imperialny Stout leżakowany z wiórkami/kostkami drewnianymi***
  • Barley Wine leżakowany w beczce.***
  • Barley Wine leżakowany z wiórkami/kostkami drewnianymi***
  • Inne piwa leżakowane w beczce lub z płatkami drewnianymi***


W tej kategorii powinny znaleźć się wszystkie piwa mocne leżakowane w beczkach. Pastry stouty leżakowane w beczkach powinny być zgłoszone w kategorii 22. Wszelkie piwa wymrażane leżakowane w beczce winny trafić do kategorii 31.

 

30. Piwa dzikie leżakowane w beczce

Beczki, w których przechowywane były mocne alkohole, doskonale nadają się do leżakowania piwa. Różne alkohole, różne rodzaje drewna oraz długość dojrzewanie dają odmienne efekty.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Wild Ale leżakowany w beczce.***
  • Wild Ale leżakowany z wiórkami/kostkami drewnianymi.***
  • Saison leżakowany w beczce***


W tej kategorii powinny znaleźć się wszystkie piwa dzikie, leżakowane w beczkach. Pastry stouty leżakowane w beczkach powinny być zgłoszone w kategorii 22.

 

31. Piwo wymrażane

Potężne piwa, w których powoli zaczynamy się specjalizować jako kraj. Zatężone przez usunięcie części wody w procesie wymrażania sensorycznie stoją pomiędzy piwem a likierem piwnym. Bardzo często butelkowane bez nasycenia, gęste i intensywne pod każdym względem. Mimo tradycyjnego wymrażania głównie koźlaków, w Polsce wymraża się obecnie szeroki wachlarz piw mocnych, od Imperialnych IPA po Portery Bałtyckie.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Koźlak wymrażany / Eisbock
  • Piwa wymrażane
  • Piwa wymrażane leżakowane w beczce***


W tej kategorii powinny znaleźć się wszystkie piwa wymrażane, zarówno lagery, jak i Ale oraz piwa wymrażane leżakowane w beczkach.

 

32. Piwo z dodatkami - ziołami, herbatami, przyprawami, miodem

Piwa z ziołami, herbatami, przyprawami i innymi dodatkami są popularne – można stwierdzić – niemal od zawsze. Do piwa trafiają zarówno tradycyjne dodatki, w rodzaju kolendry, rumianku, jak i zupełnie szalone, stosowane przez rzemieślników.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Piwo z ziołami*
  • Piwo z herbatą*
  • Piwo z kawą*
  • Piwo z kwiatami*
  • Piwo z przyprawami*
  • Braggot* (gdy prawnie jest nadal piwem)
  • Piwo z miodem*
  • Piwo z innymi dodatkami*

 

W tej kategorii powinny znaleźć się piwa zarówno dolnej jak i górnej fermentacji, które zawierają dodatki, takie jak zioła, herbat, kwiaty, przyprawy lub inne dodatki. Wyjątkiem są piwa z dodatkami, które mieszczą się w kategoriach: 1a, 14a, 19, 20, 22, 27. Piwa z wyraźnym i zauważalnym charakterem wynikającym z leżakowania w beczce powinny trafić do kategorii 29.

33. Piwo z dodatkami - owocami

Piwa z owocami są popularne – można stwierdzić – niemal od zawsze. Do piwa trafiają zarówno tradycyjne całe owoce jak i pulpy, soki, przeciery.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Piwo z owocami
  • Grape Ale

W tej kategorii powinny znaleźć się piwa zarówno dolnej jak i górnej fermentacji, które zawierają dodatki owoców. Wyjątkiem są piwa z dodatkami, które mieszczą się w kategoriach: 1a, 14a, 19, 20, 22, 27. Piwa z wyraźnym i zauważalnym charakterem wynikającym z leżakowania w beczce powinny trafić do kategorii 29.

34. Piwo z dodatkami - warzywami

Piwa z warzywami, w różnej postaci. Dynia, ogórek, buraki, ziemniaki? Jakie warzywo jeszcze można wykorzystać w piwie?

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Piwo z warzywami
  • Pumpkin Ale

 

W tej kategorii powinny znaleźć się piwa zarówno dolnej jak i górnej fermentacji, które zawierają dodatki warzyw. Wyjątkiem są piwa z dodatkami, które mieszczą się w kategoriach: Wyjątkiem są piwa z dodatkami, które mieszczą się w kategoriach: 1a, 14a, 19, 20, 22, 27. Piwa z wyraźnym i zauważalnym charakterem wynikającym z leżakowania w beczce powinny trafić do kategorii 29.

35. Piwo z dodatkami - susz konopny

Susz konopny coraz częściej jest spotykany w różnych piwach. Eksperymentują z nim zarówno większe browary jak i mniejsze, restauracyjne. Jest to trendy, który może w najbliższych latach przybrać na sile.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Piwo z suszem konopnym


W tej kategorii powinny znaleźć się piwa zarówno dolnej jak i górnej fermentacji, które zawierają dodatek suszu konopnego, niezależnie od stylu bazowego.

 

1.Piwo pszeniczne i żytnie

Lekkie piwo pszeniczne, którego rodowód sięga Belgii. Jasnej barwy, często mętne za sprawą niesłodowanej pszenicy. Specjalnego charakteru nadają mu dodatki, takie jak cytrusy, czy przyprawy z kolendrą na czele. Ich poziom bywa różny, od lekkich, niuansowych akcentów w tradycyjnych wersjach, aż po intensywne nuty w wersjach rzemieślniczych. Często lekko kwaskowate, gładkie i mocno wysycone CO2. Istotnym elementem stylu jest lekkość i orzeźwiający charakter.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Witbier
  • Witbier z dodatkami*
  • American Witbier
  • Imperialny Witbier / Witbier Grand Cru

 

W tej kategorii powinny znaleźć się Witbiery oraz piwa, których podstawą i bazą jest Witbier. Jeśli dodatki dominują nad charakterem Witbiera lub ekstrakt jest niższy od 10 Plato, wówczas piwo należy zgłosić do kategorii 1d.

Weizen, Hefe-weizen, Weissbier, czyli po prostu klasyczne jasne pszeniczne. Choć nazwa brzmi z niemiecka, to warzenie piw pszenicznych jest mocno zakorzenione w polskiej tradycji. Charakterystyczne cechy piwa pszenicznego tworzy kombinacja nut przyprawowych (jak goździk) i estrów (banan, gruszka). Porządną pszenicę charakteryzuje wysoka pijalność oraz kremowe ciało. Piwo nigdy nie powinno być ciężkie. Najlepsze pszeniczne są świeże i orzeźwiające.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Klasyczne pszeniczne (z osadem drożdżowym)

 

W tej kategorii powinny znaleźć się klasyczne jasne piwa pszeniczne górnej fermentacji. Mocniejsze wersje (np. Weizenbock), słabsze niż 10 Plato, ciemne (jak Dunkelweizen), lub z chmielem nowofalowym należy zgłaszać do kategorii 1d. Piwa wędzone należy zgłaszać do kategorii Wędzone. Kwaśne piwa pszeniczne powinny trafić do odpowiedniej kategorii (18-20). Piwo grodziskie powinno trafić do kategorii 27. Piwa pszeniczne z dodatkami powinny znaleźć się w odpowiedniej kategorii (32-35).

Klarowna wersja niemieckiego piwa pszenicznego. Poprzez usunięcie drożdży uzyskuje się lekkość i wyższą pijalność. Zmętnienie jest wadą. W profilu aromatycznym zwykle balans winien być przesunięty bardziej w stronę estrów (banan, gruszka, brzoskwinia).

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Klarowne pszeniczne / Kristallweizen

 

W tej kategorii zgłaszamy wyłacznie klarowne, jasne weizeny.

Wszelkie warianty ciemnych weizenów, koźlaki pszeniczne (zarówno jasne jak i ciemne) oraz piwa z dodatkiem żyta, ale nadal mieszczące się w niemieckiej tradycji piw górnej fermentacji opartej o drożdże używane do klasycznego weizena.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Weizenbock
  • Dunkelweizen
  • Roggenbier

 

W tej kategorii mogą znaleźć się wszelkie piwa klasyczne pszeniczne i żytnie górnej fermentacji, które nie mieszczą się w kategoriach 1a-1c. Piwa wędzone należy zgłaszać do kategorii Wędzone. Kwaśne piwa pszeniczne powinny trafić do odpowiedniej kategorii (18-20). Piwo grodziskie powinno trafić do kategorii 27. Piwa pszeniczne z dodatkami powinny znaleźć się w odpowiedniej kategorii (32-35).

2. Jasny Lager

Jasne, orzeźwiające, mocno odfermentowane piwo dolnej fermentacji. Najpopularniejszy styl piwa na świecie, produkowany w niemal każdym kraju. Piwo, które można znaleźć w każdym sklepie, często produkowane przez duże browary o zasięgu globalnym. Cechami charakterystycznymi jest jasna, złocista lśniąca barwa, idealna klarowność, często także wysokie wysycenie. Ważną cechą stylu jest jego wysoka pijalność. W odróżnieniu od kategorii 2 i 3 jasne lagery są zwykle delikatniejsze w smaku, dozwolone jest także użycie w nich surowców niesłodowanych. Muszą jednak prezentować względnie czysty profil fermentacyjny.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Jasny lager
    Euro lager

 

W tej kategorii powinny znaleźć się jasne piwa dolnej fermentacji o wysokiej pijalności i wysokim stopniu odfermentowania. Piwa z wyższą podbudową słodową, mocniej chmielone i z wyraźniejszą goryczką (pilsy) powinny trafić do kategorii 3 lub 4. Piwa z zauważalnym dodatkiem słodów karmelowych powinny trafić do kategorii 5. Jasne lagery z dodatkami powinny trafić do odpowiedniej kategorii (32-35). Jasne lagery wędzone powinny trafić do kategorii 28. Lagery chmielone polskimi odmianami chmielu powinny trafić do kategorii 8.

3. Pils Czeski

Oparte są na jasnym słodzie i tradycyjnym chmielu, co wpływa na charakterystyczny, lekko kwaskowy i orzeźwiający smak. Aromat i smak tworzony jest przez czysty lagerowy profil oraz delikatne nuty słodowe (kojarzące się z jasnym pieczywem) przełamane wyraźnie zaznaczonym chmielem. Najczęściej także z wyeksponowaną goryczką. Dobry pils jest bardzo pijalnym i zdecydowanie orzeźwiającym piwem. W wariancie czeskim pils jest relatywnie słabiej odfermentowany, dozwolone są śladowe ilości diacetylu.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Pils czeski
  • Desitka
  • Světle Výčepní
  • Světle Ležak
  • Světle Speciál

 

W tej kategorii powinny znaleźć się jasne piwa dolnej fermentacji nawiązujące do tradycyjnych, klasycznych czeskich pilsów i czeskich jasnych, które oparte są na jasnym słodzie (najczęściej pilzneńskim) oraz tradycyjnym chmielu. Mniej aromatyczne i mniej goryczkowe jasne lagery powinny trafić do kategorii 2. Piwa z zauważalnym dodatkiem słodów karmelowych powinny trafić do kategorii 5. Jasne lagery z dodatkami powinny trafić do odpowiedniej kategorii (32-35). Jasne lagery wędzone powinny trafić do kategorii 28. Lagery chmielone polskimi odmianami chmielu powinny trafić do kategorii 8.

 

4. Pils Niemiecki

Krótki opis stylu, który spokojnie zajmie ze dwie, a może nawet i cztery linijki. W sumie mogłoby tu wjechać lorem ipsum, ale jak już piszę, to dopcham to trochę tekstem, żeby jakoś wyglądało i sprawiało wrażenie kompletnego. W opisie co nieco o wyglądzie, smaku, zapachu oraz jakiś rys historyczny, bo czemu nie.
Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?
  • Opcja pierwsza
  • Opcja druga
  • Opcja trzecia
  • opcja czwarta

Znowu trochę treści, żeby wyglądało to kompletne, trochę parametrów technicznych i uwag organizacyjnych. No i zdanie od siebie  

5. Bursztynowy Lager

W wariancie niemieckim pilsy są piwami zdecydowanie głębiej odfermentowanymi, z czystszym profilem fermentacyjnym oraz mniejszą słodową kontrą dla wysokiej goryczki.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Pilzner niemiecki
  • Helles
  • Dortmunder
  • kolońskie (Kölsch)


W tej kategorii powinny znaleźć się jasne piwa dolnej fermentacji nawiązujące do tradycyjnych, klasycznych niemieckich pilsów i niemieckich jasnych, które oparte są na jasnym słodzie (najczęściej pilzneńskim) oraz tradycyjnym chmielu. Mniej aromatyczne i mniej goryczkowe jasne lagery powinny trafić do kategorii 2. Piwa z zauważalnym dodatkiem słodów karmelowych powinny trafić do kategorii 5. Jasne lagery z dodatkami powinny trafić do odpowiedniej kategorii (32-35). Jasne lagery wędzone powinny trafić do kategorii 28. Lagery chmielone polskimi odmianami chmielu powinny trafić do kategorii 8.

 

6. Porter Bałtycki oraz Imperialny Porter Bałtycki

Porter to jedno z piw tradycyjnie warzonych w krajach basenu morza Bałtyckiego. Ciemne, niemal czarne piwo o słusznej mocy, która w mocniejszych wersjach może objawiać się rozgrzewaniem i szlachetnymi nutami wyleżakowanego destylatu. Dobry porter bałtycki to piwo bogate w smaki z dominującą, szeroką paletą smaków słodowych, od słodów ciemnych i specjalnych. Porter może mieć finisz wytrawny lub nieco bardziej słodki oraz palony, jednak nigdy nie przypalony i popiołowy. Piwo typowo degustacyjne, do kontemplacji.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Porter bałtycki


W tej kategorii powinny znaleźć się klasyczne portery bałtyckie bez dodatków. Jeśli piwo zawiera słód wędzony powinno trafić do kategorii 28. Portery leżakowane w beczkach powinny trafić do kategorii 29. Piwa z dodatkami powinny być zgłoszone do odpowiednich kategorii (32-35).

Imperialna, potężna wersja porteru bałtyckiego. Ciemne, niemal czarne piwo o wysokim woltażu. Dobry imperialny porter bałtycki to piwo bardzo bogate w smaki i aromaty z szeroką paletą smaków słodowych, od słodów ciemnych i specjalnych. Finisz może być wytrawny lub bardziej słodki oraz palony, jednak nigdy nie przypalony i popiołowy. Piwo degustacyjne, do kontemplacji.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Imperialny porter bałtycki


W tej kategorii powinny znaleźć się najmocniejsze portery bałtyckie bez dodatków, powyżej 22 Plato. Jeśli piwo zawiera słód wędzony powinno trafić do kategorii 28. Portery leżakowane w beczkach powinny trafić do kategorii 29. Piwa z dodatkami powinny być zgłoszone do odpowiednich kategorii (32-35).

 

7. Ciemny Lager

Krótki opis stylu, który spokojnie zajmie ze dwie, a może nawet i cztery linijki. W sumie mogłoby tu wjechać lorem ipsum, ale jak już piszę, to dopcham to trochę tekstem, żeby jakoś wyglądało i sprawiało wrażenie kompletnego. W opisie co nieco o wyglądzie, smaku, zapachu oraz jakiś rys historyczny, bo czemu nie.
Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?
  • Opcja pierwsza
  • Opcja druga
  • Opcja trzecia
  • opcja czwarta

Znowu trochę treści, żeby wyglądało to kompletne, trochę parametrów technicznych i uwag organizacyjnych. No i zdanie od siebie  
Krótki opis stylu, który spokojnie zajmie ze dwie, a może nawet i cztery linijki. W sumie mogłoby tu wjechać lorem ipsum, ale jak już piszę, to dopcham to trochę tekstem, żeby jakoś wyglądało i sprawiało wrażenie kompletnego. W opisie co nieco o wyglądzie, smaku, zapachu oraz jakiś rys historyczny, bo czemu nie.
Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?
  • Opcja pierwsza
  • Opcja druga
  • Opcja trzecia
  • opcja czwarta

Znowu trochę treści, żeby wyglądało to kompletne, trochę parametrów technicznych i uwag organizacyjnych. No i zdanie od siebie  
Krótki opis stylu, który spokojnie zajmie ze dwie, a może nawet i cztery linijki. W sumie mogłoby tu wjechać lorem ipsum, ale jak już piszę, to dopcham to trochę tekstem, żeby jakoś wyglądało i sprawiało wrażenie kompletnego. W opisie co nieco o wyglądzie, smaku, zapachu oraz jakiś rys historyczny, bo czemu nie.
Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?
  • Opcja pierwsza
  • Opcja druga
  • Opcja trzecia
  • opcja czwarta

Znowu trochę treści, żeby wyglądało to kompletne, trochę parametrów technicznych i uwag organizacyjnych. No i zdanie od siebie  

8. Piwo na polskich chmielach

Nowofalowe polskie chmiele to jeden z dynamiczniejszych trendów wśród surowców piwowarskich. Nie dość, że oferują coraz bogatszy repertuar aromatyczny, to zawsze będą tymi, których droga od zbioru do browaru jest najkrótsza. Testowane przez mikrobrowary i coraz częściej używane przez najbardziej rozpoznawalne polskie browary rzemieślnicze. Ta kategoria stawia na prezentację możliwości polskiego chmielarstwa.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Pils na polskich chmielach**
  • IPA na polskich chmielach**
  • Pale Ale i Amber Ale na polskich chmielach**
  • Hazy/NE IPA na polskich chmielach**
  • Double IPA na polskich chmielach**
  • Double Hazy IPA na polskich chmielach**
  • Pozostałe Ale na polskich chmielach**


W tej kategorii powinny znaleźć się jasne piwa nawiązujące do takich stylów jak Pils, IPA, APA, Amber Ale, Hazy IPA, NEIPA chmielone chmielami pochodzącymi z Polski. Istotą jest pokazanie potencjału polskich odmian chmielu,z naciskiem na rodzące się z każdym rokiem odmiany nowofalowe.

 

9. American Pale Ale

Jasne, lekkie piwo górnej fermentacji z wyraźnymi cechami chmielu nowofalowego. Porządna APA jest pachnąca, z delikatną podbudową słodową, która jedynie dopełnia dzieła. Lekkość charakteru i orzeźwiający aromat chmielu w połączeniu z nie nachalną goryczką świadczą o sesyjności tego piwa.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • American Pale Ale
  • Hazy Pale Ale
  • American Amber Ale
  • Summer Ale


W tej kategorii powinny znaleźć się jasne lekkie piwa górnej fermentacji, nawiązujące do tradycji Pale Ale, chmielone nowofalowymi odmianami. APA chmielone polskimi chmielami powinny trafić do kategorii 8.

 

10. American IPA

Piwo, które nakręca piwną rewolucję. Mocno chmielona amerykańskimi chmielami IPA weszła już do klasyki piw. Z każdym rokiem pojawia się coraz więcej wysokoaromatycznych odmian chmielu z różnych części świata – nie tylko Stanów Zjednoczonych, które także znajdują miejsce w piwach w stylu IPA.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • American IPA
  • Session IPA
  • West Coast IPA
  • East Coast IPA
  • Midwest IPA


W tej kategorii powinny znaleźć się mocno chmielone nowofalowymi odmianami jasne piwa górnej fermentacji, nawiązujące do stylu American India Pale Ale. Piwa mocno zmętnione, nawiązujące do stylu New England/Vermont lub Hazy IPA powinny trafić do kategorii 11. IPA chmielone polskimi chmielami powinny trafić do kategorii 8. IPA z dodatkami powinny trafić do odpowiedniej kategorii (32-35)

 

11. Hazy IPA/NEIPA

Oszałamiająco aromatyczne New England IPA od kilku lat cieszą się niezmiennym powodzeniem. Dowiodły, że piwo wcale nie musi być klarowne, wręcz odwrotnie: mętne może być sexi. Dziś piwa zwane z angielska „Hazy” stanowią większość wśród piw IPA.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • New England IPA/Vermont IPA
  • Hazy IPA


W tej kategorii powinny znaleźć się mocno chmielone nowofalowymi odmianami jasne piwa górnej fermentacji, nawiązujące do stylu Hazy India Pale Ale lub New England IPA/Vermont IPA. Klasyczne amerykańskie IPA nawiązujące powinny trafić do kategorii 10. Hazy IPA chmielone polskimi chmielami powinny trafić do kategorii 8. Hazy IPA z dodatkami powinny trafić do kategorii 13.

 

12. Cold IPA

Rześkie i czyste pod względem zasypu oraz fermentacji podejście do IPA. Uważane za bardziej nachmieloną i mocniejszą wersję India Pale Lagera. Jasne, często rozjaśniane przez dodatek ryżu czy cukru. Intensywnie chmielone na aromat i goryczkę, jednak pozbawione łodygowego charakteru tej drugiej. Trend rosnący dynamicznie zwłaszcza na zachodnim wybrzeżu USA.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Cold IPA


W tej kategorii powinny znaleźć się mocno chmielone nowofalowymi odmianami jasne piwa górnej fermentacji, nawiązujące do stylu Cold IPA. Piwa nawiązujące do stylu New England/Vermont lub Hazy IPA powinny trafić do kategorii 11. IPA chmielone polskimi chmielami powinny trafić do kategorii 8. IPA z dodatkami powinny trafić do odpowiedniej kategorii (32-35)

 

13. IPA - pozostałe

IPA cieszy się niesłabnącym powodzeniem i co chwila ewoluuje w nowe „podstyle”. Różne barwy, surowce, moc i technologia, w jakiej powstają – limitem jest wyłącznie wyobraźnia. Wszystkie łączy jedno: wysokie chmielenie.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Milkshake IPA
  • Brut IPA
  • Black IPA
  • Red IPA
  • Belgian IPA
  • English IPA
  • Rice IPA


Kategoria dla pozostałych IPA, pod warunkiem braku dodatków. Użycie ziół, przypraw, owoców, herbat, warzyw lub suszu konopnego powoduje przesunięcie piwa do odpowiedniej kategorii (32-35).

 

14. Jasne piwo belgijskie

Wytrawne, zwiewne jak na swoją moc i niezwykle złożone piwo górnej fermentacji o belgijskim rodowodzie. Rześkie, klarowne, wysyko wysycone, okazjonalnie wzbogacane przyprawami i dodatkami ziołowymi. Mocno rustykalny w charakterze, często nie tylko wytrawne, ale także o nieco podwyższonej kwaśności.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Saison
  • Saison z dodatkami*
  • American Saison
  • Imperialny Saison


Dodatki nie powinny znacząco podnosić słodyczy piwa. Wersje leżakowane w beczce wykazujące wpływ dzikich drożdży na profil powinny trafić do kategorii 30.

 

Generalnie lżejsze, ale także nieco słodsze niż Tripel i Belgian Golden Strong Ale. Profil fermentacyjny nieco grzeczniejszy niż w innych stylach rodem z Belgii, pozwalający na wyczucie także wpływu chmielu i słodu na całość doznań.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Belgian Blonde


Wersje z dodatkami powinny być zgłaszane w kategoriach (32-35).

 

Wytrawne, często refermentowane w butelce, o bogatym profilu fermentacyjnym uzupełnionym nutami chmielowymi i słodowymi. Podobnie jak Belgian Golden Strong Ale, w celu uzyskania głębokiego odfermentowania, warzone z dodatkiem cukru.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Tripel


Wersje z dodatkami powinny być zgłaszane w kategoriach (32-35). Wersje leżakowane w beczce winny trafić do kategorii 29.

No i zdanie od siebie

 

Piwa inspirowane przez ikonę stylu, Duvela. Mocne, złożone, nieco bardziej estrowe niż większość przedstawicieli stylu Tripel. Często refermentowane w butelce.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Belgian Golden Strong Ale


Wersje z dodatkami powinny być zgłaszane w kategoriach (32-35). Wersje leżakowane w beczce winny trafić do kategorii 29.

 

15. Ciemne piwo belgijskie

Ciemne, mocne piwo belgijskie zbliżone mocą do koźlaka, jednak zdecydowanie bogatsze w nuty przyprawowe i estrowe pochodzące z fermentacji. Często refermentowane w butelce.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Dubbel


Wersje z dodatkami powinny być zgłaszane w kategoriach (32-35). Wersje leżakowane w beczce winny trafić do kategorii 29.

 

Złożone, bardzo mocne piwo belgijskie zbudowane na charakterze słodowym i fermentacyjnym, z niewielkim wpływem chmielenia.Często refermentowane w butelce.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Golden Strong Ale Quadrupel


Wersje z dodatkami powinny być zgłaszane w kategoriach (32-35). Wersje leżakowane w beczce winny trafić do kategorii 29.

 

16. Piwo brytyjskie

Tradycyjne piwa brytyjskie górnej fermentacji z bogatą historią. Od milda i bitterów po Irish Red Ale.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Ordinary Bitter
  • Best Bitter
  • Extra Special Bitter
  • Mild
  • Brown Ale
  • Scottish Ale
  • Irish Red Ale
  • Amber Ale


W tej kategorii powinny znaleźć się wszelkie piwa górnej fermentacji, które nawiązują do brytyjskich piw tradycyjnych. English IPA powinna być zgłoszona do kategorii 13.

 

17. Mocne piwo brytyjskie

Mocniejsze piwa górnej fermentacji, o bogatym słodowym charakterze. Najpopularniejszą wersją jest Barley Wine z klasycznym słodem jęczmiennym, Wheat Wine zawiera słód pszeniczny, Rye – żytni, a Multigrain – kombinację powyższych lub rzadziej spotykane słody lub zboża. W tej kategorii oceniamy także Old Ale i Wee Heavy.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Barley Wine
  • Wheat Wine
  • Rye Wine
  • Multigrain Wine
  • Wee Heavy
  • Old Ale


W tej kategorii powinny znaleźć się mocne piwa górnej fermentacji nawiązujące do stylu Barley, Wheat, Rye, Multigrain Wine, Wee Heavy i Old Ale. Piwa leżakowane w beczce powinny trafić do kategorii 29. Piwa z dodatkami należy zgłosić do kategorii (32-35). Piwa o ekstrakcie niższym niż 16 Plato powinny trafić do kategorii 16.

 

18. Berliner Weisse, Gose i Sour Ale

Berliner Weisse, Gose i Sour Ale, czyli piwa kwaśne górnej fermentacji. Tradycyjnie piwa te nabierały kwaśnego charakteru na skutek spontanicznej fermentacji. Wywodzą się z różnych tradycji europejskich. Współcześnie najczęściej produkuje się je przy współudziale bakterii kwasu mlekowego. Zazwyczaj są to piwa lekkie o wysokiej pijalności i orzeźwiającym, kwaskowatym charakterze. Mogą być to też bardziej złożone piwa, jak Flandersy.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Berliner Weisse
  • Gose
  • Flanders
  • OudBruin
  • Gueze
  • Sour Ale
  • Sour IPA
  • Hoppy Sour
  • American Sour


W tej kategorii powinny znaleźć się kwaśne piwa górnej fermentacji. Piwa kwaśne z owocami i dodatkami powinny trafić do kategorii 19. Jeśli dodatki dominują nad charakterem kwaśnego piwa, ma charakter deserowy lub piwo zawiera dodatek aromatów należy zgłosić do kategorii 20.

 

19. Fruit Sour Ale

Dodatek owoców lub innych dodatków do kwaśnego piwa potrafi czynić cuda. Kwaśność piwa doskonale współgra z aromatyczną naturą owoców. Kwasy stają się ciekawsze, bardziej złożone i niejednokrotnie – bardziej pijalne.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Flanders z owocami*
  • Gueze z owocami*
  • Sour Ale z owocami*
  • Sour IPA z owocami*
  • Hoppy Sour z owocami*
  • American Sour z owocami*
  • Catharina Sour*
  • Juicy Sour*


W tej kategorii powinny znaleźć się kwaśne piwa górnej fermentacji z dodatkiem owoców lub dodatków, zachowujące wytrawny charakter. Jeśli dodatki dominują nad charakterem kwaśnego piwa, ma charakter deserowy lub piwo zawiera dodatek aromatów należy zgłosić do kategorii 20.

 

20. Pastry Sour

Najsłodsze piwa z rodziny sour ale, dosładzane i aromatyzowane, wzbogacane owocami i dodatkami. Kontrowersyjne z powodu znikomego charakteru piwnego, jednak uwielbiane przez wielu konsumentów.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Gose z laktozą i dodatkami*
  • Berliner Weisse z laktozą i dodatkami*
  • Sour ale z laktozą i dodatkami*
  • Kwaśne piwa z laktozą i dodatkami*
  • Pastry Sour IPA*


Deserowe wersje piw kwaśnych z owocami i dodatkami, często dosładzane laktozą, maltodekstryną lub cukrem, zwykle ze sporym ekstraktem resztkowym i balansem po stronie słodkiej. W celu uzyskania efektu sensorycznego dozwolone użycie aromatów.

 

21. Stout

Klasyczne ciemne piwo górnej fermentacji. Tradycyjnie wywodzi się z Wysp Brytyjskich, zaś w Irlandii stało się narodową dumą. Ciemne, niemal czarne z kremową pianą. Porządny Stout ma kawowe nuty, jest aksamitny i wysoce pijalny.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Wytrawny Stout / Dry Stout
  • Irlandzki Stout / Irish Stout
  • Nitro Stout
  • Owsiany Stout / Oatmeal Stout


W tej kategorii powinny znaleźć się ciemne piwa górnej fermentacji nawiązujące do klasycznego stylu Dry Stout. Piwa z dodatkami lub z dodatkiem laktozy i innymi dodatkami należy zgłosić do kategorii 22. Stouty o wyższym ekstrakcie powinny trafić do kategorii 23.

 

22. Stout i Sweet Stout z dodatkami

Słodsze lub urozmaicone dodatkami wersje stoutów. Zachowując balans stylu bazowego, powinny w zauważalny sposób prezentować walory dodatku. Wersje pastry, mimo zdecydowanie słodszego balansu oraz wyraźnych cech dodatku, powinny zachowywać cechy stoutu.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Mleczny Stout / Sweet Stout / Milk Stout
  • Mleczny Stout / Sweet Stout / Milk Stout z dodatkami*
  • Kawowy Stout / Coffee Stout*
  • Czekoladowy Stout / Chocolate Stout*
  • Stout z dodatkami*
  • Pastry Stout*

W tej kategorii powinny znaleźć się Stouty z dodatkiem, między innymi, laktozy, kawy, czekolady, kakao czy łuski kakowca.

23. Foreign Extra Stout

Niegdyś eksportowa, mocniejsza wersja stoutu, często interpretowana na terytoraich zamorskich Wielkiej Brytanii z użyciem lokalnych surowców jako Tropical stout. Wersję tropikalną cechuje wyższa pełnia, podwyższone estry i mniej palony profil.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Foreign Extra Stout
    Tropical Stout


W tej kategorii powinny znaleźć się klasyczne FESy oraz Tropical Stouty. Piwa lżejsze winny trafić do kategorii 21, a cięższe do kategorii 24. Piwa z dodatkami winny być zgłoszone do kategorii 22.

 

24. Imperial Stout

Najmocniejsze wydanie ciemnego Ale. Bogate, złożone, oferuje pełną paletę doznań smakowo-aromatycznych pochodzących zarówno od słodów, jak i relatywnie wysoki poziom estrów fermentacyjnych oraz zauważalną, kontrującą goryczkę.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Imperialny Stout


W tej kategorii powinny znaleźć się klasyczne Imperialne Stouty. Imperialne stouty z dodatkiem laktozy, kawy, kakaowca lub z innymi dodatkami należy zgłosić w kategorii 22. Stouty z wyraźnym i zauważalnym charakterem wynikającym z leżakowania w beczce powinny trafić do kategorii 29. Imperialne Stouty wędzone powinny znaleźć się w kategorii 28.

 

25. Piwo historyczne

Do tej kategorii należą piwa o ugruntowanej historycznej tradycji browarniczej z dowolnej epoki lub części świata, które nie mieszczą się w innej kategorii konkursowej. Kategoria ta jest wyrazem uznania dla piw, które zawierają unikalne składniki lub techniki warzenia, które były stosowane w przeszłości.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Adambier
  • Albae Cerevisiae
  • Grisette
  • Jopejskie
  • Keptinis
  • Koyt
  • Lichtenhainer
  • Rosanke
  • Sahti
  • Schöps
  • Inne piwa historyczne


W tej kategorii powinny znaleźć się wszystkie piwa uznane za historyczne. Dodatki historycznie nie używane są akceptowalne. Piwo grodziskie i jego wariacje należy zgłaszać do kategorii 27, ponieważ w świetle obecnego rozwoju ciężko uznać je za styl historyczny.
Aby umożliwić dokładną ocenę browar musi podać dodatkowe informacje o zgłaszanym piwie: deklaracja stylu, który został odtworzony lub naśladujący ten styl. Należy także podać informacje o dodanych składnikach i sposobach ich przetwarzania, które mogły wpłynąć na finalny efekt. Piwowar może podać kontekst historyczny dotyczący zgłoszenia. Informacje te zostaną przetworzone przez szefa jury i przedstawione (w sposób anonimowy) przed oceną sędziom, aby poznali kontekst historyczny i sposób powstania piwa.

 

26. Piwo bezalkoholowe

Piwa bezalkoholowe są jedną z najszybciej rosnących kategorii piw. Rozpiętość stylów, smaków i zapachów oraz dodatków do piw bezalkoholowych jest oszałamiająca. Ważne, by mimo niskiego zazwyczaj ekstraktu piwo zachowało swoje charakterystyczne cechy, było zbalansowane – i po prostu smaczne.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Piwo bezalkoholowe 0,0% do 0,5% alkoholu włącznie*


W tej kategorii mogą się znaleźć piwa dolnej i górnej fermentacji, nawiązujące do rozmaitych stylów, z wszelkimi dodatkami lub bez, jeśli tylko nie przekraczają zawartości ≤0,5% alkoholu.

 

27. Piwo Grodziskie

Pszeniczny styl piwa pochodzący z Polski. Od średniowiecza warzone było w Grodzisku Wielkopolskim. Bardzo lekkie, zwiewne piwo o lekko wyczuwalnym wędzonym charakterze, klarowne i mocno wysycone. Klasyczny grodzisz jest delikatny i łączy harmonijnie wpływ dyskretnego dymu, chmielu oraz lekkiej, pszenicznej podbudowy słodowej. Mimo swej wytrawności nigdy nie jest piwem kwaśnym.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Piwo grodziskie
  • Wariacje na temat piwa grodziskiego
  • Piwo grodziskie z dodatkami


W tej kategorii powinny znaleźć się grodziskie oraz piwa, których podstawą i bazą jest grodziskie. Dodatki w wariacjach na temat grodzisza powinny go uzupełniać, a nie dominować. Konieczne wskazanie dodatków lub nietypowych technik użytych w czasie produkcji.

No i zdanie od siebie

 

28. Piwa dymione

Poza piwem grodziskim, istnieje całe bogactwo piw wędzonych. Od lekkich wędzonych pilsów, poprzez wędzone koźlak aż do ciężkich mocnych piw torfowych. Każdy miłośnik wędzonki od zapachu wędzonej szynki poprzez zapachy ogniska czy zapach podkładów kolejowych znajdzie coś dla siebie.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Wędzony pils / Rauchpils****
  • Wędzony koźlak / Rauchbock****
  • Piwa ze słodem whisky / torfowym****
  • Wędzony porter bałtycki****
  • Wędzony stout****


W tej kategorii powinny znaleźć się wszystkie piwa, w których można odnaleźć wędzony charakter wnoszony przez słód dymiony/wędzony. Mocne piwa wędzone leżakowane w beczce powinny trafić do kategorii 29..

 

29. Mocne piwa leżakowane w beczce

Beczki, w których przechowywane były mocne alkohole, doskonale nadają się do leżakowania piwa. Różne alkohole, różne rodzaje drewna oraz długość dojrzewanie dają odmienne efekty.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Porter Bałtycki leżakowany w beczce.***
  • Porter Bałtycki leżakowany z wiórkami/kostkami drewnianymi.***
  • Imperialny Stout leżakowany w beczce.***
  • Imperialny Stout leżakowany z wiórkami/kostkami drewnianymi***
  • Barley Wine leżakowany w beczce.***
  • Barley Wine leżakowany z wiórkami/kostkami drewnianymi***
  • Inne piwa leżakowane w beczce lub z płatkami drewnianymi***


W tej kategorii powinny znaleźć się wszystkie piwa mocne leżakowane w beczkach. Pastry stouty leżakowane w beczkach powinny być zgłoszone w kategorii 22. Wszelkie piwa wymrażane leżakowane w beczce winny trafić do kategorii 31.

 

30. Piwa dzikie leżakowane w beczce

Beczki, w których przechowywane były mocne alkohole, doskonale nadają się do leżakowania piwa. Różne alkohole, różne rodzaje drewna oraz długość dojrzewanie dają odmienne efekty.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Wild Ale leżakowany w beczce.***
  • Wild Ale leżakowany z wiórkami/kostkami drewnianymi.***
  • Saison leżakowany w beczce***


W tej kategorii powinny znaleźć się wszystkie piwa dzikie, leżakowane w beczkach. Pastry stouty leżakowane w beczkach powinny być zgłoszone w kategorii 22.

 

31. Piwo wymrażane

Potężne piwa, w których powoli zaczynamy się specjalizować jako kraj. Zatężone przez usunięcie części wody w procesie wymrażania sensorycznie stoją pomiędzy piwem a likierem piwnym. Bardzo często butelkowane bez nasycenia, gęste i intensywne pod każdym względem. Mimo tradycyjnego wymrażania głównie koźlaków, w Polsce wymraża się obecnie szeroki wachlarz piw mocnych, od Imperialnych IPA po Portery Bałtyckie.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Koźlak wymrażany / Eisbock
  • Piwa wymrażane
  • Piwa wymrażane leżakowane w beczce***


W tej kategorii powinny znaleźć się wszystkie piwa wymrażane, zarówno lagery, jak i Ale oraz piwa wymrażane leżakowane w beczkach.

 

32. Piwo z dodatkami - ziołami, herbatami, przyprawami, miodem

Piwa z ziołami, herbatami, przyprawami i innymi dodatkami są popularne – można stwierdzić – niemal od zawsze. Do piwa trafiają zarówno tradycyjne dodatki, w rodzaju kolendry, rumianku, jak i zupełnie szalone, stosowane przez rzemieślników.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Piwo z ziołami*
  • Piwo z herbatą*
  • Piwo z kawą*
  • Piwo z kwiatami*
  • Piwo z przyprawami*
  • Braggot* (gdy prawnie jest nadal piwem)
  • Piwo z miodem*
  • Piwo z innymi dodatkami*

W tej kategorii powinny znaleźć się piwa zarówno dolnej jak i górnej fermentacji, które zawierają dodatki, takie jak zioła, herbat, kwiaty, przyprawy lub inne dodatki. Wyjątkiem są piwa z dodatkami, które mieszczą się w kategoriach: 1a, 14a, 19, 20, 22, 27. Piwa z wyraźnym i zauważalnym charakterem wynikającym z leżakowania w beczce powinny trafić do kategorii 29.

33. Piwo z dodatkami - owocami

Piwa z owocami są popularne – można stwierdzić – niemal od zawsze. Do piwa trafiają zarówno tradycyjne całe owoce jak i pulpy, soki, przeciery.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Piwo z owocami
  • Grape Ale


W tej kategorii powinny znaleźć się piwa zarówno dolnej jak i górnej fermentacji, które zawierają dodatki owoców. Wyjątkiem są piwa z dodatkami, które mieszczą się w kategoriach: 1a, 14a, 19, 20, 22, 27. Piwa z wyraźnym i zauważalnym charakterem wynikającym z leżakowania w beczce powinny trafić do kategorii 29.

 

34. Piwo z dodatkami - warzywami

Piwa z warzywami, w różnej postaci. Dynia, ogórek, buraki, ziemniaki? Jakie warzywo jeszcze można wykorzystać w piwie?

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Piwo z warzywami
  • Pumpkin Ale


W tej kategorii powinny znaleźć się piwa zarówno dolnej jak i górnej fermentacji, które zawierają dodatki warzyw. Wyjątkiem są piwa z dodatkami, które mieszczą się w kategoriach: Wyjątkiem są piwa z dodatkami, które mieszczą się w kategoriach: 1a, 14a, 19, 20, 22, 27. Piwa z wyraźnym i zauważalnym charakterem wynikającym z leżakowania w beczce powinny trafić do kategorii 29.

 

35. Piwo z dodatkami - susz konopny

Susz konopny coraz częściej jest spotykany w różnych piwach. Eksperymentują z nim zarówno większe browary jak i mniejsze, restauracyjne. Jest to trendy, który może w najbliższych latach przybrać na sile.

Jakie piwa zgłaszać w tej kategorii?

  • Piwo z suszem konopnym


W tej kategorii powinny znaleźć się piwa zarówno dolnej jak i górnej fermentacji, które zawierają dodatek suszu konopnego, niezależnie od stylu bazowego.

 

Szef jury

Marcin Ostajewski

Główny piwowar Browaru Grodzisk oraz Browaru Fortuna. Organizator Grodziskiego Konkursu Piw Domowych. Miał niezwykłą przyjemność sędziować m.in. na European Beer Star, Birra dell’Ano czy Concurso Brasileiro de Cervejas. Pomaga w warzeniu grodziskiego w wielu krajach świata. Certyfikowany sędzia BJCP, sommelier kotów.

Sędziowie

FAQ

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Na Hempathy Expo każdy znajdzie coś dla siebie!
Niezależnie od tego jaka sfera konopnego świata Cię interesuje – odkryjesz z nami nowe możliwości!
Odwiedź liczne atrakcje z wysokiej jakości wykładami, warsztatami i prelekcjami. Poznaj świat konopii czerpiąc wiedzę od ekspertów, sprawdzając i testując szeroką gamę produktów konopnych.

Zapraszamy w dniach15-16 listopada 2024 na Międzynarodowe Targi Poznańskie (Poznań, Głogowska 14, wejście wschodnie, od strony Mostu Dworcowego).
Hempathy Expo – hala 3A
Poznańskie Targi Piwne – Hala 3

Jeśli planujecie dotrzeć do nas komunikacją miejską, w okolicy znajdują się przystanki tramwajowe linii:

3, 5, 6, 8, 10, 11, 12, 14, 15, 18

oraz autobusowe:

148, 159, 163, 168, 169, 177

a także linie nocne:

212, 213, 214, 216, 218, 219, 222, 223, 224, 226 i 258

Dla najbardziej aktualnych informacji polecamy sprawdzenie rozkładów jazdy

Bilety będą dostępne już niedługo!

Pośród wystawców Hempathy Expo znajdziecie przedstawicieli całej branży. Od stref medycznych, przemysłowych po rekreację, jedzenie czy beauty.
Nie zabraknie również stoisk wiążących się szeroko rozumianą z rozrywką i dobrą zabawą. 

Program wydarzeń już niedługo!

Płatność kartą możliwa jest przy zakupie biletów w kasach oraz na niektórych stoiskach. Nie wiemy jednak czy wszyscy wystawcy zapewnią możliwość płacenia kartą na ich stoisku, dlatego rekomendujemy zabranie ze sobą gotówki. Mile widziane płacenie bilonem! 🙂

Tak! Na wejściu otrzymacie od nas opaskę, dzięki której będziecie mogli wchodzić na imprezę wielokrotnie, w dniu na który kupiliście bilet. Jeśli kupiliście karnet dwudniowy, NIE ZDEJMUJCIE OPASKI po piątku – będzie wam potrzebna, żeby wejść ponownie w sobotę. Jeśli Wasz bilet został już skasowany, a nie posiadacie opaski, niestety nie będziecie mogli wejść ponownie.

Jeśli opaska zerwie Wam się na terenie imprezy, po prostu podejdźcie do kogoś z obsługi i zgłoście to – dostaniecie nową. Niestety, jeśli opaska zerwie się poza terenem imprezy, żeby wejść ponownie, będziecie musieli kupić bilet.

Na Hempathy Expo zapraszamy całe rodziny! Należy mieć jednak na uwadze, że osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w Targach jedynie w towarzystwie pełnoletniego opiekuna i przy wejściu otrzymają one inny kolor opaski. 

Tak (w większości…). Impreza znajduje się na parterze oraz posiada toalety dla osób niepełnosprawnych. Trudno dostępnym miejscem jest jedynie antresola, na której znajduje się część miejsc siedzących oraz niektóre z zamkniętych warsztatów – jeśli osoba niepełnosprawna będzie chciała się tam dostać, nasza ekipa chętnie pomoże!

Jak przygotować paczkę do wysyłki?

Sponsorzy